Zamek w Mosznej - zwiedzanie

Podróże    
ocena

Zamek w Mosznej jest pałacem, który swoim kształtem i architekturą przypomina siedzibę królewny Śnieżki z czołówki bajek Disney’a. Eklektyczny obiekt otoczony jest malowniczym parkiem, posiada 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w woj. opolskim. Znane także z racji odbywającego się co roku Muzycznego Święta Kwitnących Azalii.

Zamek w Mosznej - zwiedzanie

sxc.hu

Zespół pałacowo-parkowy w Mosznej pochodzi z XIX wieku i liczy sobie ponad 100 lat. Ma powierzchnię około 200 ha. Ze względy na walory kulturowe oraz przyrodniczo-krajobrazowe został wpisany do rejestru zabytków. Cechą charakterystyczną pałacu jest jego eklektyczny charakter, czyli duże nagromadzenie detali architektonicznych. Styl tego obiektu charakteryzują wieże, wieżyczki, wykusze, ozdobne okna, rzeźby lub iglice. W oknie z jednej wież znajduje się kościotrup. Jednym z najciekawszych pomieszczeń jest kaplica ze świetną akustyka, w której odbywają się koncerty.

Zamek otoczony jest malowniczym parkiem o ogromnych rozmiarach, Można tam podziwiać skupiska azalii i rododendronów, aleje lipową i kasztanową, kanały utrzymane w stylu francuskim i holenderskim oraz nekropolię właścicieli. Idealnym miejscem do odpoczynku jest polana, gdzie można odpocząć pod jednym z dwóch dębów. W parku wytuczono również ścieżkę zdrowia oraz trasę przeznaczona dla osób, które jeżdżą konno.

Osoby wybierające się do Mosznej muszą zostawić samochody na płatnych parkingach. Wprowadzono dwa rodzaje biletów. Pierwszy z nich uprawnia do wejścia na teren parku, który otacza eklektyczną budowlę, zaś dzięki drugiemu można wspólnie z przewodnikiem zwiedzić pałac (grupa min. 10 osób). Przewidziano bilety ulgowe dla emerytów, rencistów i młodzieży uczącej się. Jest to możliwe w wyznaczonych godzinach. Poważnym mankamentem tego miejsca jest fakt, iż zamek można zwiedzać w ograniczonym stopniu. Można zobaczyć: hall, jadalnię (pełni funkcję restauracji), oranżerię oraz reprezentacyjne sale części wschodniej. Pozostała część pomieszczeń jest przeznaczona tylko do dyspozycji gości Centrum Terapii Nerwic. W przypadku zwiedzania grupowego należy wcześniej skontaktować się z recepcją lub Działem Marketingu.

UWAGA!

Warto zaznaczyć, że z najwięcej osób przyjeżdża do Mosznej w weekendy. Wtedy należy obowiązkowo kupić bilety wstępu. W przypadku wizyty w tygodniu nie trzeba tego raczej robić. Poza tym jest spokojniej i bardziej kameralnie.

Zwiedzaliście kiedyś Zamek w Mosznej? Czy polecilibyście swoim znajomym odwiedzenie tego miejsca? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz