Zniżki studenckie w podróży

Podróże    
ocena

Studenci w podróży są uprzywilejowani. Płacą mniej za środki transportu, za wstęp do muzeów i za noclegi w hotelach. Czasem jednak legitymacja polskiej uczelni to za mało. Zobacz, jak efektywnie wykorzystywać swój status studenta na całym świecie.

Zniżki studenckie w podróży

fot. Michał Osienkiewicz

W Polsce dokumentem potwierdzającym posiadanie statusu studenta jest legitymacja, którą wydaje uczelnia. Prawo do posiadania dokumentu przysługuje przez cały okres studiów, ale musi być poświadczane poprze przybicie pieczęci, co semestr. Legitymacja studencka uprawnia do 50-procentowej ulgi przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej. Studenci podróżują ponadto taniej pociągami – o ile nie ukończyli 26. roku życia, cena ich biletu jednorazowego będzie niższa o 51 proc. W przypadku zakupu biletów miesięcznych, będą one tańsze o 49 proc. zarówno na kolei, jak i w komunikacji autobusowej.

Warto również pamiętać o dodatkowych zniżkach, które stosuje się wobec studentów. Za każdym razem, zanim wejdziemy do muzeum, kina czy teatru, w cenniku poszukujemy pozycji „bilet ulgowy”. Jeżeli takiej informacji nie ma, pytamy obsługę, jaka ulga nam się należy. O zniżki pytamy również za każdym razem, kiedy płacimy za usługę – w hotelu, restauracji czy centrum sportowym.

W wielu przypadkach nasza polska legitymacja może nie zostać uznana za granicą. Z pomocą przychodzi wówczas międzynarodowa karta Euro<26. Potwierdza ona status ucznia lub studenta i uprawnia do ponad 100 tys. zniżek w Europie, w tym do ok. 6,5 tys. zniżek w Polsce. Dostępna jest w kilku wariantach, spośród których możemy wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom – w zależności od tego, czy zależy nam jedynie na zniżkach czy również na ubezpieczeniu.

Poza Europą lepiej sprawdzi się International Student Identity Card czyli legitymacja ISIC, którą możemy posługiwać się na całym świecie. Także ona uprawnia do wielu zniżek – m.in. w hotelach, restauracjach, ośrodkach kultury, a także w pubach i sklepach. Przed zakupem karty warto sprawdzić, gdzie najczęściej znajduje ona zastosowanie – np. we Francji otrzymamy dzięki niej zniżki jedynie w 50 miejscach, a w sąsiednich Niemczech już w ponad 2 tysiącach miejsc. W niektórych krajach dzięki karcie ISIC można wejść do muzeów całkowicie za darmo lub z 90-procentową zniżką!

Jeżeli studiujemy za granicą w ramach programu Erasmus, warto zorientować się, jakie korzyści możemy osiągnąć dzięki posiadaniu legitymacji partnerskiej uczelni. Czasami rodzimym studentom należą się wyjątkowo atrakcyjne bonifikaty. Na przykład w Turcji za cenę niewiele wyższą od wartości jednorazowego biletu do muzeum, otrzymamy kartę Muze Kart. Uprawnia ona do bezpłatnego wstępu do wszystkich muzeów na terenie kraju przez okrągły rok.

Czy podróżowaliście będąc na studiach? Gdzie otrzymaliście największe zniżki? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz