Ciapaty - przepis

Potrawy    
ocena

Chapati, chapatti bądź chapathi to te same pszenne placki pieczone na ogniu lub specjalnych patelniach zwanych tawa bez dodatku tłuszczu, znane w krajach południowej Azji, kojarzące się szczególnie z Indiami, w których nazywa się je również roti, czyli chleb.

Ciapaty - przepis

Fot. Agnieszka Pietnoczka

Ciapaty wykonane są z elastycznego ciasta składającego się z pszennej mąki, soli i wody. Dzielone na małe części są wałkowane na cienkie placki wielkości patelni, na której mają się prażyć. Ciekawy jest sposób ich podpiekania. Rozwałkowany placek wkłada się na rozgrzaną suchą patelnię i często przewraca, by zrobiły się na nim charakterystyczne ciemnobrązowe, podpieczone kółka. W niektórych rejonach południowej Azji na patelni piecze się chapati tylko przez chwilkę, a następnie przenosi nad otwarty ogień, trzymając je za brzeg specjalnymi szczypcami. Roti jest gotowe, kiedy nadmie się jak balon. Oznacza to, że gorące powietrze dostało się do środka i jest on wtedy gotowy do spożycia.

Do przygotowania typowego indyjskiego roti zwanego chapati będzie potrzebne:

Będzie potrzebne:

pół szklanki mąki pszennej
3/4 szklanki mąki pszennej razowej
spora szczypta soli
100 ml wody

UWAGA!

Do czego warto podawać chapati? Z pewnością do wszelkiego rodzaju sosów warzywnych i mięsnych, tzw. curry. Nabieramy wtedy kawałkiem roti mięso z sosem lub napełniamy nim jak meksykańskie tortille. Neutralny smak chapatów rozprasza nieco pikantność mięsnego lub warzywnego curry i nadaje potrawie, dzięki mące razowej, dodatkowy smak.

Do miski wsypać oba rodzaje mąk i sól. Dolać wodę i zagnieść wszystkie składniki w elastyczne ciasto, po czym umieścić w misce oprószonej mąką, przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 30 minut. Po tym czasie podzielić je na kilka (ok. 6) kawałków i uformować w dłoniach kulki, każdą dobrze obtoczyć w mące, po czym rozwałkować na cienki placek o średnicy ok. 12-15 cm. Patelnię rozgrzać. Placki podpiekać z obu stron po dwa razy aż do pojawienia się ciemnobrązowych plamek upieczonego ciasta. W trakcie pieczeni można naciskać je łopatką, powodując naturalne wybrzuszenia z gorącym powietrzem.

Podróżując po Indiach możemy zdziwić się z powodu różnic w smaku chapatów. Okazuje się, przygotowywane są one z różnego rodzaju mąki. W zależności od rejonu Azji są to:
- mąka z ciecierzycy
- mąka z prosa
- mąka z kukurydzy
- mąka pszenna

Innym rodzajem pieczywa podobnego do powyższych podpłomyków są tandoori roti, czyli placki pieczone w specjalnym piecu. Smażoną zaś wersją chapatów jest tzw. paratha.

chapati przepis

fot. Agnieszka Pietnoczka

Znacie inny przepis na ciapaty? Podzielcie się nim!

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Polecamy

Strogonow – przepis

Strogonow – przepis

Joanna Białek

Szybki obiad – przepisy

Szybki obiad – przepisy

Joanna Białek

Arancini - przepis

Arancini - przepis

Katarzyna Wyka

Bagietki – przepis

Bagietki – przepis

Sylwia Załuńska