Typowy dzień każdego Anglika zaczyna się w pierwszej kolejności od tradycyjnej angielskiej herbaty. Jest ona nieodzownym elementem tradycyjnego angielskiego menu. Na śniadanie składa się najczęściej szklanka soku pomarańczowego, sałatka owocowa, owsianka, płatki z mlekiem lub tosty z marmoladą popijane herbatą lub kawą. Z nieco bardziej sycących potraw Anglicy jadają na śniadanie jajka smażone na bekonie z dodatkiem pomidorów i grzybów.

W angielskim menu niezwykle ważne miejsce zajmuje mięso, głównie jagnięcina i wołowina oraz ryby i owoce morza. Nieco rzadziej jada się tam kurczaka, indyka czy wieprzowinę. Dania przygotowywane przez Brytyjczyków to najczęściej potrawy łatwe, szybkie i stosunkowo proste. Znacznie mniejszą wagę przywiązują oni do spożywania wyszukanych i smacznych posiłków oraz ich walorów estetycznych, które dla wielu z nas są przecież tak ważne i odgrywają znaczącą rolę podczas każdego posiłku.

Charakterystycznymi dla Brytyjczyków potrawami jest tzw. beefburger czyli zwyczajny hamburger z wołowiną i warzywami, pudding, ptyś wypiekany na słono czy zapiekane z ziemniakami warzywa. Ponadto w tamtejszym menu króluje tradycyjna pomarańczowa marmolada (bardzo gorzka), gnieciony groszek dodawany do ryby z frytkami oraz żółte sery, głównie cheddar.

Anglicy raczej nie są smakoszami zup. Stanowią one raczej przekąskę, dodatek do głównego dania, dlatego zwykle podawane są w niewielkiej miseczce i zagryzane pieczywem. Najpopularniejsze angielskie zupy to porowo-ziemniaczana, z zielonej soczewicy z bekonem, marchwiowa z pomarańczą, brokułowa z niebieskim serem pleśniowym, kalafiorowa z serem cheddar oraz pomidorowa z bazylią.

Spośród angielskich deserów wyróżnić można przede wszystkim muffiny wypiekane na słodko, marchewkowe ciasto, batoniki, w których skład wchodzą płatki owsiane połączone syropem cukrowym. Stałe miejsce w tamtejszym menu zajmuje również ciasto jabłkowe, a więc tradycyjna szarlotka czy biszkopty z rodzynkami i budyniem.

Przepis na potrawę ze zdjęcia – blog kulinarny Kuchnia Ireny i Andrzeja:

Angielskie śniadanie

Angielskie śniadanie dla jednej osoby składa się z dwóch kiełbasek, 10 dag pieczarek, dwócj plasterków bekonu, dwócj jajek, 15 dag pieczonej fasolki i keczupu. Kiełbaski smaży się okołoło 12 minut na oleju. Z kolei pieczarki smażymy na patelni zaledwie 5 minut. Podgrezwamy fasolkę z puszki, smażymy jajka sadzone.

Lubicie kuchnię angielską? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiszka ziemniaczana – przepis
Następny artykułSzparagi – przepisy

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here