Klasyczne pierogi są lepione z ciasta i gotowane, pieczone lub smażone na głębokim tłuszczu. Ich farsz może być bardzo różnorodny, w zależności od regionu, kultury, upodobań czy nawet okazji, na jaką są lepione. I tak najczęściej jest to mielone ugotowane mięso, kiszona kapusta z grzybami, owoce, kasza gryczana, twaróg na słodko lub słono z ziemniakami i smażoną cebulką.

Do przygotowania ciasta na pierogi

30 dkg mąki,
1 jajko,
odrobina oleju,
sól.

W wysypanej na stolnicy mące należy zrobić dziurkę, wlać do niej składniki i wyrabiać ciasto. Dla uzyskania lepszej, bardziej elastycznej konsystencji dodawać po trochę gorącej wody. Ciasto wyrabiać tak długo, aż będzie elastyczne i nie będzie kleiło się do rąk. Nie należy zbyt mocno podsypywać go mąką, ponieważ pierogi wyjdą twarde i niesmaczne.

Wyrobione ciasto należy podzielić na mniejsze kawałki i każdy z osobna mocno rozwałkować na cienką warstwę. Z tak przygotowanego ciasta wykrawać szklanką kółka, nakładać farsz, dokładnie zlepiać brzegi i układać na posypanej mąką desce lub talerzu. Przygotowane pierogi należy wrzucać na wcześniej zagotowaną, lekko osoloną wodę. Pierogi są gotowe kiedy wypłyną na powierzchnię wody i chwilę się jeszcze pogotują, około 2 minut. Należy je odcedzić z wody i od razu spożywać. Jednak w zależności od nadzienia mogą one wymagać jeszcze dodatkowego podsmażenia na głębokim tłuszczu, np. pierogi z mięsem.

Farsz do pierogów można podzielić na obiadowy, na bazie mięsa, kapusty czy ziemniaków i na deserowy, składający się głównie z owoców, takich jak truskawki, jagody, śliwki czy ze słodkiego twarożku. Co więcej w niektórych krajach pierogi faszeruje się również rybami, jajkami na twardo, marmoladą, a nawet czekoladą i miodem.

Owoce do pierogów wkładamy zwykle bez większego przygotowania, zwykle wystarczy je lekko posłodzić i rozdrobnić jeśli to konieczne. Przygotowania wymagają ewentualnie borówki, które przed ułożeniem na cieście dobrze jest delikatnie obtoczyć w mące.

Doskonałym nadzieniem jest również przygotowany na słodko twarożek. Biały ser należy mocno ugnieść widelcem lub przepuścić przez maszynkę do mielenia, dodać od niego żółtko, saszetkę cukru waniliowego, odrobinę zwykłego cukru, śmietany i dokładnie wyrobić. Tak przygotowane pierogi na słodko doskonale smakują po polaniu roztopionym masłem i posypaniu dodatkowo cukrem. Natomiast pierogi przygotowywane na słono najlepiej smakują po podsmażeniu w głębokim tłuszczu albo polaniu tłuszczem ze skwarkami lub zeszkloną cebulką.

Znacie inny przepis na pierogi? Podzielcie się nim w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMakowiec – przepis
Następny artykułPiersi z kurczaka – przepisy

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here