Ponieważ przyrządzenie oraz samo spożywanie sushi wymaga pewnej oprawy i klimatu, wielu osobom wydaje się, że samodzielne przygotowanie tradycyjnego sushi wymaga wprawy. Jednak nie ma nic bardziej błędnego. Postępując krok po kroku, zgodnie z przepisem, można z powodzeniem przyrządzić je w domu, a będzie równie smacznie i profesjonalnie wykonane. Ponadto będzie to doskonała okazja do zorganizowania japońskiego wieczoru.

Przed przystąpieniem do zrobienia sushi należy zaopatrzyć się w pewne przyrządy i składniki. Wśród nich najważniejsze to specjalny ryż do sushi, ułatwiający sklejanie ryżu ocet ryżowy, zielone prasowane algi, zielony chrzan wasabi, marynowany imbir, sos sojowy oraz składniki do nadzienia, m.in. awokado, ogórek, surowy łosoś, ryba maślana, tuńczyk, gotowane krewetki, smażony lub wędzony węgorz czy paluszki krabowe, tzw. surimi. Poza tym do przyrządzenia sushi konieczna będzie mata bambusowa, małe miseczki do sosów i ewentualnie pałeczki do ich jedzenia.

sushiFot. kalejdoskopsmakow.pl

Najprostszym sposobem na zrobienie sushi są tzw. rolki. Najpierw należy ugotować ryż, jednak wcześniej trzeba go płukać tak długo, aż woda będzie czysta i gotować zgodnie z czasem oznaczonym na opakowaniu. Do osobnej miseczki wlać niepełne 2 łyżki octu ryżowego, dodać do nich cukier oraz sól do smaku i dokładnie wymieszać. Kiedy uzyska on pożądany smak, ocet należy przelać do ryżu i dokładnie wymieszać, tak, aby nie był zbyt sypki. W razie potrzeby dodać go jeszcze trochę, aby związał ryż. Następnie wykonując sushi należy najpierw rozwinąć na stole matę bambusową, później arkusz wodorostów lub alg i na 2/3 ich powierzchni równomiernie rozkładać ryż cienką warstwą, ale bez widocznych dziur. Na tak przygotowanym podkładzie układamy wybrane składniki i przy pomocy maty bambusowej zawijamy je ciasno w ruloniki. Następnie kroimy na paseczki, jak małe roladki, jemy maczając w miseczce z sosem sojowym lub w chrzanie wasabi.

Sposobów na wykonanie nadzienia do sushi jest wiele. Warzywa i ryby trzeba dokładnie oczyścić, pociąć na podłużne paski i układać według poszczególnych kombinacji. W skład sushi mogą wchodzić surowe ryby w różnych zestawach:
– paluszki krabowe z ogórkiem i awokado,
– łosoś, ryba maślana, tuńczyk lub krewetki z awokado i ogórkiem,
– paluszki krabowe z łososiem, ogórkiem, awokado,
– paluszki krabowe z awokado i układanymi na wierzchu plasterkami łososia.

Natomiast do sushi bez surowych ryb można wykorzystać:
– awokado,
– gotowane krewetki, sałatę, awokado i majonez,
– pieczonego łososia z awokado i majonezem.

Znacie inne przepisy na sushi? Podzielcie się nimi w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStrogonow – przepis
Następny artykułZupa pieczarkowa – przepis

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here