Co zrobić w trudnej sytuacji pracując za granicą?

Praca za granicą    
ocena

Wyjazd do pracy za granicą to duża przygoda i okazja do odłożenia większej sumy pieniędzy, ale także spore wyzwanie i duża niewiadoma. Dobre przygotowanie do wyjazdu minimalizuje ryzyko trafienia do nieuczciwego pracodawcy jednak nie wszystkie okoliczności daje się przewidzieć. Gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji - najważniejsze to nie tracić głowy.

Gdy doskwiera tęsknota

Często problemy związane z dłuższym pobytem za granicą nie wynikają z czynników zewnętrznych a złego samopoczucia i trudności w odnalezieniu się w obcym kraju. Różnice kulturowe, bariera językowa, brak bliskich osób; to wszystko może prowadzić nawet do depresji. Aby zwalczyć tego typu trudności warto starać się wyjść do ludzi, zawrzeć nowe znajomości, być może w pobliżu znajduje się jakiś klub czy miejsce w którym spotykają się rodacy.

Innym sposobem jest znalezienie sobie hobby, które sprawi nam przyjemność i pozwoli zorganizować wolny czas. Jeżeli jednak nic nie jest w stanie poprawić samopoczucia i czujemy że po prostu nie umiemy odnaleźć się w obcym środowisku warto przemyśleć decyzję o powrocie do kraju.

Nieuczciwy pośrednik lub pracodawca

Oczywiście pierwszym przykazaniem jest unikanie jak ognia pracy na czarno. Jeżeli pracę załatwialiśmy za pośrednictwem agencji zatrudnienia pamiętajmy iż pracodawca musi wywiązywać się z zawartej umowy. Gdy formalności związane z zatrudnieniem załatwiamy z pracodawcą  na miejscu  nie zgadzajmy się na rozpoczęcie pracy bez podpisania odpowiednich dokumentów. Przy pierwszym kontakcie z pracodawcą pamiętać należy o kilku radach:

- pracodawca nie ma prawa zabrać ci dokumentu tożsamości ani paszportu, może jedynie żądać jego okazania do wglądu;

- pracodawca nie ma prawa żądać odpracowania długu, który według niego pracownik zaciągnął np. za przeszkolenie do pracy czy znalezienie mieszkania;

- nikt nie ma prawa zmuszać drugiego człowieka do pracy w złych warunkach lub ponad siły.

Gdzie szukać pomocy

Łamanie praw pracowniczych można zgłosić do lokalnego urzędu pracy, natomiast wszelkie sytuacje naruszania prawa, przetrzymywania dokumentów lub przywłaszczenia pieniędzy należy niezwłocznie zgłosić na policję oraz do konsulatu RP. Konsul udziela pomocy w przypadku utraty środków do życia poprzez ułatwienie kontaktu z bliskimi lub wsparcie finansowe, a w razie utraty paszportu lub innych dokumentów może po sprawdzeniu tożsamości wystawić paszport tymczasowy na powrót do Polski.

Pracujecie za granicą? Znaleźliście się kiedyś podczas pobytu w obcym kraju w trudnej sytuacji? Jaka to była sytuacja?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =