Praca za granicą Co zrobić w trudnej sytuacji pracując za granicą?

Co zrobić w trudnej sytuacji pracując za granicą?

-

Gdy doskwiera tęsknota

Często problemy związane z dłuższym pobytem za granicą nie wynikają z czynników zewnętrznych a złego samopoczucia i trudności w odnalezieniu się w obcym kraju. Różnice kulturowe, bariera językowa, brak bliskich osób; to wszystko może prowadzić nawet do depresji. Aby zwalczyć tego typu trudności warto starać się wyjść do ludzi, zawrzeć nowe znajomości, być może w pobliżu znajduje się jakiś klub czy miejsce w którym spotykają się rodacy.

Innym sposobem jest znalezienie sobie hobby, które sprawi nam przyjemność i pozwoli zorganizować wolny czas. Jeżeli jednak nic nie jest w stanie poprawić samopoczucia i czujemy że po prostu nie umiemy odnaleźć się w obcym środowisku warto przemyśleć decyzję o powrocie do kraju.

Nieuczciwy pośrednik lub pracodawca

Oczywiście pierwszym przykazaniem jest unikanie jak ognia pracy na czarno. Jeżeli pracę załatwialiśmy za pośrednictwem agencji zatrudnienia pamiętajmy iż pracodawca musi wywiązywać się z zawartej umowy. Gdy formalności związane z zatrudnieniem załatwiamy z pracodawcą na miejscu nie zgadzajmy się na rozpoczęcie pracy bez podpisania odpowiednich dokumentów. Przy pierwszym kontakcie z pracodawcą pamiętać należy o kilku radach:

– pracodawca nie ma prawa zabrać ci dokumentu tożsamości ani paszportu, może jedynie żądać jego okazania do wglądu;

– pracodawca nie ma prawa żądać odpracowania długu, który według niego pracownik zaciągnął np. za przeszkolenie do pracy czy znalezienie mieszkania;

– nikt nie ma prawa zmuszać drugiego człowieka do pracy w złych warunkach lub ponad siły.

Gdzie szukać pomocy

Łamanie praw pracowniczych można zgłosić do lokalnego urzędu pracy, natomiast wszelkie sytuacje naruszania prawa, przetrzymywania dokumentów lub przywłaszczenia pieniędzy należy niezwłocznie zgłosić na policję oraz do konsulatu RP. Konsul udziela pomocy w przypadku utraty środków do życia poprzez ułatwienie kontaktu z bliskimi lub wsparcie finansowe, a w razie utraty paszportu lub innych dokumentów może po sprawdzeniu tożsamości wystawić paszport tymczasowy na powrót do Polski.

Pracujecie za granicą? Znaleźliście się kiedyś podczas pobytu w obcym kraju w trudnej sytuacji? Jaka to była sytuacja?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co robić, jak dziecko jest uparte?

Upór dziecka nieraz wyprowadza dorosłych z równowagi. Rodzice odbierają go jako ewidentne przeciwstawianie się maluchów i jako coś, co należy złamać. Warto jednak spojrzeć czasami na upór jako na element rozwojowy dziecka.

Jak przechowywać mięso w zamrażarce?

Mięso, szczególnie surowe, jest produktem wyjątkowo nietrwałym, dlatego też warto wiedzieć, jak je prawidłowo przechowywać.

Zobacz też

Czy warto iść na bezpłatne szkolenie?

Wielu powiedziałoby, że nie tylko warto, ale i trzeba. Niestety, minęły już czasy, kiedy wiedza szkolna i uniwersytecka wystarczała do pracy bez konieczności poszerzania. Obecnie trzeba się kształcić, rozwijać, poznawać, eksplorować wciąż nowe i nowe zmieniające się realia zawodowe. Na szczęście Unia Europejska, wychodząc naprzeciw społeczeństwu, finansuje większość szkoleń, w których możesz wziąć udział bezpłatnie lub po znacznie obniżonych kosztach.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: