Jak szukać pracy w Norwegii?

Praca za granicą    
ocena

Skandynawia, a w szczególności Norwegia, kojarzy się z ogromnym dobrobytem i bardzo wysokim standardem życia związanym z zarobkami i opieka socjalną państwa. Jednakże jest to również kraj o dużej odmienności kulturowej i klimatycznej, a przede wszystkim językowej. Praca w Norwegii może być ogromną szansą ale i trudnym wyzwaniem.

Jak szukać pracy w Norwegii?

pixabay.com

Kto może szukać pracy w Norwegii

Polacy są szczególnie cenieni przez Norwegów w dwóch sektorach - budowlanym i medycznym. Polscy budowlańcy są uważani za solidnych i niedrogich fachowców, pracę w tej branży można znaleźć  w dwojaki sposób: zatrudniając się w polskiej firmie która wysyła pracowników do Skandynawii lub poszukując bezpośredniego pracodawcy norweskiego, chociażby osoby prywatnej która planuje remont domu. Z kolei aby znaleźć pracę w sektorze usług medycznych trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz znajomość języków angielskiego i podstaw norweskiego. Mniej wykwalifikowani pracownicy, głównie kobiety mogą szukać zatrudnienia jako osoby sprzątające, pomoce domowe lub nianie. Polskie gospodynie są wysoko cenione przez Norwegów.

Jeżeli szukasz pracy poza Norwegią możesz skorzystać z następujących kanałów:

- Sieć EURES. Jest to ogólnoeuropejska sieć wymiany informacji na temat warunków życia oraz spraw związanych z zatrudnieniem. Z usług doradców EURES można skorzystać w urzędach pracy.

- Internet. Na następujących stronach internetowych można znaleźć bardzo wiele ofert pracy norweskich pracodawców - www.gulesider.no, www.nav.no. Ofert poszukiwać można również bezpośrednio na stronach internetowych firm z branży w której chcielibyśmy pracować. Po pewnym czasie, od momentu wysłania korespondencji, należy koniecznie zadzwonić do poszczególnych firm i poprosić o ustosunkowanie się do nadesłanego podania.

Będąc już na miejscu w Norwegii najlepiej udać się w poszukiwaniu pracy do biura pośrednictwa NAV, gdzie można uzyskać informacje w zakresie: ofert pracy, przeniesienia zasiłku dla bezrobotnych do Norwegii, możliwości zdobywania wykształcenia w Norwegii, sposobu ubiegania się o pracę, procedury rejestracji jako osoba poszukująca pracy, sytuacji na rynku pracy, praw i obowiązków bezrobotnych w Norwegii.

W przypadku zamiaru podjęcia pracy w Norwegii przez okres dłuższy niż trzy miesiące, wymagane będzie uzyskanie zezwolenia na pobyt. W tym celu należy zgłosić się do lokalnego norweskiego komisariatu  policji i złożyć stosowne podanie. Przy ubieganiu się o zezwolenie na pobyt należy mieć ze sobą paszport lub ważny dowód tożsamości, umowę o pracę oraz zdjęcie paszportowe. Należy też wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Pracowaliście kiedyś w Norwegii? Jak oceniacie pracę w tym kraju? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =