Jak szukać pracy w Wielkiej Brytanii?

Praca za granicą    
ocena

Czasy kiedy praca w Anglii i Irlandii leżała na ulicy już dawno się skończyły, oczywiście nadal można znaleźć tam atrakcyjną pracę jednakże do jej poszukiwań należy podejść z głową i na spokojnie. Na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest wyjazd w ciemno z założeniem jakoś to będzie.

Jak szukać pracy w Wielkiej Brytanii?

pixabay.com

Poszukiwanie pracy

Kluczem do znalezienia pracy w Wielkiej Brytanii jest przygotowanie odpowiedniego cv oczywiście w języku angielskim. Pracodawcy zwracają szczególną uwagę na poziom znajomości języka, a także na zakres obowiązków jakie dana osoba miała na poprzednich stanowiskach oraz jej kwalifikacje tzw. personal profile. Jeżeli do szukania pracy przystępujemy jeszcze w Polsce warto odwiedzić brytyjskie strony z ogłoszeniami o pracę (np. www.ukwebstart.com, www.mnminternational.org). Jeżeli pracy poszukujemy już na miejscu warto śledzić ogłoszenia w lokalnej prasie oraz odwiedzić lokalne biuro pośrednictwa pracy.

Formalności na miejscu

Pobyt w Wielkiej Brytanii warto rozpocząć od wizyty w banku i założenia konta osobistego. Takie konto będzie niezbędne aby dokonywać wszelkich płatności m.in. za mieszkanie ale również po to aby mogło wpływać na nie wynagrodzenie. Przy otwarciu konta otrzymamy kartę płatniczą oraz książeczkę czekową. Polacy są uprawnieni do prowadzenia pojazdów na podstawie polskiego prawa jazdy, jeżeli jest ono ważne a kierowca ma poniżej 70 lat.

Jednakże po roku pobytu konieczna będzie wymiana dokumentu na brytyjskie prawo jazdy. Kolejną istotną kwestią jest zarejestrowanie się w lokalnej przychodni z której usług będzie można skorzystać w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Przy podjęciu pracy wymagane jest ponadto posiadanie NINO czyli National Insurance Number. Jest on przyznawany w Urzędzie Spraw Społecznych (DDS) bezpłatnie na całe życie. Posiadanie tego numeru umożliwia rejestrację okresu zatrudnienia, wyliczenie przyszłej emerytury oraz ubieganie się o wszelkiego rodzaju zapomogi i ulgi.

Własna działalność

Rejestracja własnej działalności w Wielkiej Brytanii tzw. self-employed jest prosta, należy zgłosić się do biura Inladn Revenue i wypełnić formularz CWF 1. Przy prowadzeniu własnej firmy należy pamiętać jednak o tym iż konieczne będzie dokonywanie rozliczeń podatkowych i informowanie urzędu podatkowego o sposobie płacenia ubezpieczenia społecznego.

Pracujecie w Wielkiej Brytanii? Jak oceniacie pracę w tym kraju? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =