Jak szukać pracy za granicą?

Praca za granicą    
ocena

Motywy chęci podjęcia zatrudnienia poza granicami kraju mogą być bardzo różne. Niektórzy pragną poszerzyć horyzonty i zdobyć nowe doświadczenia, innych do wyjazdu zmusza sytuacja materialna. Bez względu na powód, istotne jest, aby odpowiednio sprawdzić miejsce zatrudnienia do którego się wybieramy oraz zapewnić sobie odpowiednie warunki mieszkalne.

Jak szukać pracy za granicą?

pixabay.com

Wśród czynników motywujących do podjęcia pracy za granicą najczęściej wymienia się: propozycję dobrze płatnej posady, chęć do pogłębienia znajomości języka, chęć poszerzenia swoich umiejętności i zdobycia nowych doświadczeń, brak perspektyw rozwojowych w kraju, możliwość poznania odmiennej kultury. Wiele osób - zwłaszcza młodych - czuje, że świat stoi przed nimi otworem i bez wahania decyduje się na zagraniczne wojaże. Jednakże podjęcie zbyt pochopnej decyzji i wyjazd w ciemno bez żadnego konkretnego planu z założeniem że „jakoś to będzie” może bardzo źle się skończyć. Dlatego przed wyjazdem warto skorzystać z dostępnych narzędzi i spróbować nawiązać kontakty z potencjalnym pracodawcą lub znaleźć konkretną posadę.

Agencje pośrednictwa pracy

Skorzystanie z pomocy agencji pośrednictwa pracy zajmującej się kierowaniem pracowników za granicę jest dobrym pomysłem, jednakże najpierw trzeba sprawdzić czy dana agencja działa legalnie i jest uczciwa, najlepiej uczynić to zasięgając informacji w Ministerstwie Pracy. Agencje zatrudnienia pomagają m.in. w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia za granicą, często poprzez skierowanie do konkretnego pracodawcy, zapewniają także wsparcie w znalezieniu mieszkania i załatwieniu wszelkich formalności. Za pośrednictwem agencji można znaleźć także pracę tymczasową co jest dobrym rozwiązaniem głównie dla studentów, którzy chcą zarobić w przerwie wakacyjnej.

Sieć EURES

Podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, Polska należy do sieci EURES, która świadczy usługi międzynarodowego pośrednictwa pracy oraz pośrednictwo w zakresie poszukiwania zatrudnieniana terenie UE.Z pomocy doradców EURES można skorzystać za pośrednictwem Wojewódzkich Urzędów Pracy, wiele przydatnych informacji znajduje się też na stronie internetowej EURES.

Prasa i Internet

Osoby znające języki mogą również szukać zatrudnienia na własną rękę kupując prasę branżową (obecnie na rynku dostępnych jest kilka magazynów z ogłoszeniami zagranicznych pracodawców) lub przeglądając polskie i zagraniczne strony internetowe z ogłoszeniami. Decydując się jednak na taki sposób trzeba zachować szczególną czujność i dokładnie sprawdzić pracodawcę do którego mamy zamiar się wybrać. Dobrym sposobem jest również nawiązanie kontaktu ze znajomymi lub rodziną przebywającymi za granicą z prośbą o pomoc w sprawdzeniu potencjalnego pracodawcy lub znalezieniu odpowiedniego miejsca zatrudnienia.

Pracowaliście kiedyś za granicą? W jaki sposób szukaliście pracy?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =