Praca za granicą Jak szukać pracy za granicą?

Jak szukać pracy za granicą?

-

Wśród czynników motywujących do podjęcia pracy za granicą najczęściej wymienia się: propozycję dobrze płatnej posady, chęć do pogłębienia znajomości języka, chęć poszerzenia swoich umiejętności i zdobycia nowych doświadczeń, brak perspektyw rozwojowych w kraju, możliwość poznania odmiennej kultury. Wiele osób – zwłaszcza młodych – czuje, że świat stoi przed nimi otworem i bez wahania decyduje się na zagraniczne wojaże. Jednakże podjęcie zbyt pochopnej decyzji i wyjazd w ciemno bez żadnego konkretnego planu z założeniem że „jakoś to będzie” może bardzo źle się skończyć. Dlatego przed wyjazdem warto skorzystać z dostępnych narzędzi i spróbować nawiązać kontakty z potencjalnym pracodawcą lub znaleźć konkretną posadę.

Agencje pośrednictwa pracy

Skorzystanie z pomocy agencji pośrednictwa pracy zajmującej się kierowaniem pracowników za granicę jest dobrym pomysłem, jednakże najpierw trzeba sprawdzić czy dana agencja działa legalnie i jest uczciwa, najlepiej uczynić to zasięgając informacji w Ministerstwie Pracy. Agencje zatrudnienia pomagają m.in. w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia za granicą, często poprzez skierowanie do konkretnego pracodawcy, zapewniają także wsparcie w znalezieniu mieszkania i załatwieniu wszelkich formalności. Za pośrednictwem agencji można znaleźć także pracę tymczasową co jest dobrym rozwiązaniem głównie dla studentów, którzy chcą zarobić w przerwie wakacyjnej.

Sieć EURES

Podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, Polska należy do sieci EURES, która świadczy usługi międzynarodowego pośrednictwa pracy oraz pośrednictwo w zakresie poszukiwania zatrudnieniana terenie UE.Z pomocy doradców EURES można skorzystać za pośrednictwem Wojewódzkich Urzędów Pracy, wiele przydatnych informacji znajduje się też na stronie internetowej EURES.

Prasa i Internet

Osoby znające języki mogą również szukać zatrudnienia na własną rękę kupując prasę branżową (obecnie na rynku dostępnych jest kilka magazynów z ogłoszeniami zagranicznych pracodawców) lub przeglądając polskie i zagraniczne strony internetowe z ogłoszeniami. Decydując się jednak na taki sposób trzeba zachować szczególną czujność i dokładnie sprawdzić pracodawcę do którego mamy zamiar się wybrać. Dobrym sposobem jest również nawiązanie kontaktu ze znajomymi lub rodziną przebywającymi za granicą z prośbą o pomoc w sprawdzeniu potencjalnego pracodawcy lub znalezieniu odpowiedniego miejsca zatrudnienia.

Pracowaliście kiedyś za granicą? W jaki sposób szukaliście pracy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy można ćwiczyć z zakwasami?

Zakwasy dopadają nas, gdy narazimy mięśnie na zbyt intensywny wysiłek. Ból z reguły odbiera nam ochotę do gimnastyki następnego dnia, ale co w sytuacji, kiedy nie chcemy porzucać ćwiczeń i trenować mimo bólu? Czy ruch w stanie „zakwaszenia” jest wskazany?

Prawo zamówień publicznych – przetargi

Przedsiębiorstwo funkcjonujące na rynku może przystąpić do przetargu organizowanego zgodnie z prawem zamówień publicznych. Niekiedy chcemy wziąć udział w takim przetargu i złożyć swoją ofertę, lecz brakuje nam informacji dotyczących samej procedury i naszych uprawnień. Poradnik dla początkujących zawiera podstawowe informacje z zakresu prawa zamówień publicznych i drobne wskazówki, na co zwracać uwagę przy składaniu oferty.

Zobacz też

Co, jak widzi noworodek?

Rodzice, stając obok łóżeczka, zachwycają się cudnym widokiem dziecka. Minie jednak trochę czasu, aby widzenie w drugą stronę było równie wyraziste. To, co widzi noworodek, nie ma wiele wspólnego z obrazami widzianymi oczami choćby starszego dziecka.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: