Poradnik przed wyjazdem do pracy za granicą

Praca za granicą    
ocena

Wyjazd do obcego kraju to zawsze spore wyzwanie, w szczególności gdy jest to wyjazd w celach zarobkowych. W obcym środowisku i z dala od bliskich trudniej radzić sobie z problemami i nieprzewidzianymi sytuacjami dlatego warto zrobić sobie listę rzeczy i informacji które przed wyjazdem należy sprawdzić i przygotować.

Poradnik przed wyjazdem do pracy za granicą

photoxpress.com

Oceń swoje umiejętności językowe

Bez znajomości języka obcego znalezienie pracy w obcym kraju jest bardzo trudne. Bez tych umiejętności można się obejść jedynie w sytuacji gdy polska agencja zatrudnienia załatwia wszelkie formalności z pracodawcą zagranicznym a na miejscu znajduje się polski przedstawiciel firmy który pełni rolę łącznika pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Taka sytuacja jest możliwa w przypadku pracy przy produkcji czy w rolnictwie gdzie kontakt z klientami nie jest konieczny. Wszelkie zawody związane z bezpośrednim kontaktem z innymi osobami m.in. zawody medyczne czy praca w gastronomi wymagają komunikatywnej znajomości języka, oczywiście najlepiej gdy jest to język kraju w którym przebywamy. W pracach sezonowych związanych z obsługą turystów może wystarczyć znajomość języka angielskiego.

Skompletuj potrzebne dokumenty

Bardzo ważne aby przed wyjazdem przygotować sobie wszystkie niezbędne dokumenty takie jak paszport ale również życiorys oraz certyfikaty potwierdzające kwalifikacje, powinny być one przetłumaczone na język kraju przeznaczenia. Ponadto pamiętać należy o wykupieniu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, a także przygotowaniu listy instytucji i placówek dyplomatycznych do których można zwrócić się w razie kłopotów. Warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do opieki zdrowotnej na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia i jest honorowana w krajach UE.

Pamiętaj o różnicach kulturowych

Oprócz przygotowania formalności i dokumentów warto również zasięgnąć szerszych informacji na temat zwyczajów oraz mentalności ludzi w kraju do którego się wybieramy. Mimo iż w krajach UE różnice kulturowe nie są bardzo duże to jednak każdy kraj ma swoją odrębność również jeżeli chodzi o kulturę pracy. Decydując się na wyjazd pamiętać należy że to my musimy dostosować się do panujących warunków i zmienić swoje przyzwyczajenia a nie odwrotnie.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =