Praca za granicą Poradnik przed wyjazdem do pracy za granicą

Poradnik przed wyjazdem do pracy za granicą

-

Oceń swoje umiejętności językowe

Bez znajomości języka obcego znalezienie pracy w obcym kraju jest bardzo trudne. Bez tych umiejętności można się obejść jedynie w sytuacji gdy polska agencja zatrudnienia załatwia wszelkie formalności z pracodawcą zagranicznym a na miejscu znajduje się polski przedstawiciel firmy który pełni rolę łącznika pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Taka sytuacja jest możliwa w przypadku pracy przy produkcji czy w rolnictwie gdzie kontakt z klientami nie jest konieczny. Wszelkie zawody związane z bezpośrednim kontaktem z innymi osobami m.in. zawody medyczne czy praca w gastronomi wymagają komunikatywnej znajomości języka, oczywiście najlepiej gdy jest to język kraju w którym przebywamy. W pracach sezonowych związanych z obsługą turystów może wystarczyć znajomość języka angielskiego.

Skompletuj potrzebne dokumenty

Bardzo ważne aby przed wyjazdem przygotować sobie wszystkie niezbędne dokumenty takie jak paszport ale również życiorys oraz certyfikaty potwierdzające kwalifikacje, powinny być one przetłumaczone na język kraju przeznaczenia. Ponadto pamiętać należy o wykupieniu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, a także przygotowaniu listy instytucji i placówek dyplomatycznych do których można zwrócić się w razie kłopotów. Warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do opieki zdrowotnej na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia i jest honorowana w krajach UE.

Pamiętaj o różnicach kulturowych

Oprócz przygotowania formalności i dokumentów warto również zasięgnąć szerszych informacji na temat zwyczajów oraz mentalności ludzi w kraju do którego się wybieramy. Mimo iż w krajach UE różnice kulturowe nie są bardzo duże to jednak każdy kraj ma swoją odrębność również jeżeli chodzi o kulturę pracy. Decydując się na wyjazd pamiętać należy że to my musimy dostosować się do panujących warunków i zmienić swoje przyzwyczajenia a nie odwrotnie.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kieszonkowe – od kiedy dawać, ile powinno wynosić?

Kieszonkowe dla dziecka mają nie tylko w pewnym stopniu uniezależnić dziecko od rodziców, dać mu troszkę więcej wolności, ale przede wszystkim nauczyć je właściwego gospodarowania pieniędzmi i oszczędności.

Jaki motocykl terenowy kupić?

Wśród miłośników dwóch kółek znajduje się liczna grupa fanów jazdy w terenie. Każda szanująca się marka motocyklowa posiada w swojej ofercie motocykl kierowany do tej właśnie grupy lub motocykl, który po prostu poradzi sobie poza drogą szosową, gdzie dominuje błoto, kamienie czy piach. Osoby decydujące się na zakup swego pierwszego motocykla terenowego często spotykają się z wieloma parametrami, które niewiele im mówią i przez to decydują się na niewłaściwy typ motocykla.

Zobacz też

Urlop w pierwszym roku zatrudnienia

Wymiar urlopu pracowniczego zależy od kilku czynników, między innymi stażu pracy i ilości lat pobieranego wykształcenia. Zaczynając pierwszą pracę warto wiedzieć kiedy będziemy mogli wziąć pierwsze wolne dni, pamiętać jednak należy że niezależnie od uprawnień wynikających z prawa pracy zbyt szybkie upominanie się o urlop nie będzie dobrze widziane przez pracodawcę.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: