Zarobki w Londynie

Praca za granicą    
ocena

Wielka Brytania wciąż wiedzie prym wśród kierunków emigracyjnych Polaków. Wielu z nich, o ile nie większość, szuka spełnienia swoich marzeń o wysokich zarobkach w Londynie. Na jakie wynagrodzenia można zatem liczyć w stolicy Anglii? Czy faktycznie można urzeczywistnić tam „brytyjski sen”?

Zarobki w Londynie

www.freeimages.com

Polacy przyjeżdżający do Londynu zwykle zaczynają swoją karierę od pracy fizycznej m.in. na stanowiskach sprzątaczy, kelnerów, kucharzy, pomocników kuchennych czy pracowników budowlanych. Ile można w takiej pracy zarobić? W Londynie stawka za godzinę sprzątania wynosi około 8 funtów (brutto). Zarobki wzrastają, jeśli np. sprząta się pokoje hotelowe. Wówczas goście hotelu zwykle zostawiają napiwki, które mogą sięgać nawet 20 funtów. Zdarza się, że zostawiają również prezenty, np. czekoladki, w ramach podziękowań za pracę i gościnę.

Pracując na pełen etat w sieciowych fast foodach typu McDonald's, miesięcznie można liczyć na wypłatę w okolicach 1 tys. funtów „na rękę”. Podobne wynagrodzenia czeka pomoc kuchenną oraz pracowników kawiarni (coffee shops), ale – w przypadku tych drugich – do pensji dochodzą jeszcze napiwki. Większe stawki i pensje czekają natomiast na kelnerów w restauracjach. Zarabiają oni nawet do 1400 funtów netto (bez napiwków). Warto dodać, że w Londynie i w ogóle w całej Wielkiej Brytanii napiwki są czymś oczywistym i dziennie kelner może zainkasować nawet około 100 funtów.

Zarobki na londyńskich budowach w dużej mierze zależą od tego czy pracujemy dla firmy polskiej czy dla firmy angielskiej. O ile w przypadku pomocników na budowie dniówka wynosi w obu przypadkach 50-60 funtów, o tyle wykwalifikowani pracownicy (malarze, hydraulicy, elektrycy), pracując u swojego rodaka zarabiają od 60 do najwyżej 100 funtów, a w firmie angielskiej nawet do 150 funtów dziennie na rękę.

Ile zarabia w Londynie tatuator? Stawka za godzinę jego pracy wynosi od 70 do nawet 150 funtów. Inkasuje on jednak połowę tej kwoty, reszta natomiast trafia w ręce właściciela studia, w którym pracuje. Z kolei zarobki specjalistów ds. ubezpieczeń zależą od ilości podpisanych umów i oczywiście od kwoty ubezpieczenia klienta. Jedno zakończone sukcesem spotkanie to zarobek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset funtów.

Niania w Londynie, pracując na pełen etat, może liczyć na zarobki w okolicach 2 tysięcy funtów netto. Opiekę nad dziećmi można również potraktować jako pracę dodatkową i wówczas stawka wynosi od 8 do 12 funtów za godzinę. Na tym tle słabo wypada stawka za pracę w domu opieki – od 6,4 do 9 funtów za godzinę brutto (zależnie od kwalifikacji). Z podobnych wynagrodzeniem można spotkać się w branży hotelarskiej. Z kolei na lepszą płacę może liczyć w Londynie wykwalifikowana pielęgniarka. Stawka w tym zawodzie wynosi około 14 funtów za godzinę (brutto).

A co jeśli marzymy o pracy w City? Osoby zajmujące się finansami mogą liczyć początkowo na pensję w okolicach powyżej 3-3,5 tys. funtów miesięcznie. Wraz z doświadczeniem wzrasta wynagrodzenie i po kilku latach można zarabiać nawet około 70-80 tys. funtów rocznie.

Na koniec warto dodać jako ciekawostkę, że w 2013 r. Londyn zajął 1. miejsce wśród najdroższych miast nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Tym samym przeliczanie funtów na polską walutę tak naprawdę jest stratą czasu. Należy pamiętać, że w Londynie zarabia się większe pieniądze, ale też więcej się ich wydaje.

Co myślicie o wynagrodzeniach w stolicy Wielkiej Brytanii? Mieliście okazję tam pracować? Byliście zadowoleni ze swoich wynagrodzeń?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =