Zarobki w Szkocji

Praca za granicą    
ocena
Edynburg, Glasgow, Inverness, Dundee i Aberdeen – w tych pięciu szkockich miastach można na ulicy bez trudu usłyszeć język polski. Na jakie zarobki w Szkocji może liczyć zatem ponad 100 tysięcy Polaków, którzy wyemigrowali do tego kraju? Czy opłaca się w nim mieszkać i pracować?

Zarobki w Szkocji

www.freeimages.com

Stawka minimalna w Szkocji w październiku 2014 r. wzrosła do 6,50 GBP za godzinę pracy, czyli w przeliczeniu na polską walutę wynosi blisko 37 zł. Należy zaznaczyć, że wynagrodzenie minimalne dotyczy w Wielkiej Brytanii nie tylko osób pracujących na pełny etat (full-time job), ale również m.in. osób pracujących dorywczo, podejmujących prace sezonowe czy pracujących w niepełnym wymiarze godzin (part-time job). Zwykle stawka minimalna pojawia się min. przy ofertach pracy dla sprzątaczy, kelnerów albo przy produkcji żywności. A jak wyglądają zarobki w Szkocji w innych zawodach?

Wykwalifikowana pielęgniarka może liczyć na wynagrodzenie w okolicach 13 funtów za godzinę. Z kolei stawka kierowcy autobusu wynosi około 9 funtów. Natomiast w ofertach pracy dla malarzy można spotkać się z proponowanym wynagrodzeniem od 11 do 14 funtów za godzinę.

Stawka 7 funtów za godzinę pracy pojawia się zwykle w przypadku ofert dla pracowników hotelu oraz opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Z kolei rzeźnicy mogą w Szkocji liczyć na wynagrodzenie od 8 do 11 funtów na godzinę. Więcej zarabia operator CNC – od 10 do 14 funtów. Natomiast hydraulik może spotkać się ze stawką 9 funtów za godzinę pracy.

Osoby poszukujące pracy w charakterze sekretarki spotkają się w ogłoszeniach z wynagrodzeniem ok. 1350 funtów miesięcznie. Zarobki o zbliżonej wysokości czekają w Szkocji na kierowców ciężarówek. Blacharz zarabia z kolei około 8-10 funtów za godzinę, a lakiernik w okolicach 11 funtów.

Przytoczone powyżej kwoty to kwoty brutto. Za źródło do tego opracowania zarobków w Szkocji posłużyły oferty pracy, które pojawiają się zarówno w szkockich, jak i w polskich serwisach internetowych. Na ile znajdują one swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości? Drodzy Polacy, ile w Szkocji zarabiacie? Czy jesteście zadowoleni ze swoich wynagrodzeń?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =