Zarobki w Szwajcarii

Praca za granicą    
ocena

Kurs franka szwajcarskiego spędza sen z powiek wielu Polakom, którzy wzięli kredyt właśnie w tej walucie. Jak zarabiają mieszkańcy Szwajcarii? Czy opłaca się wyjechać do tego kraju w poszukiwaniu lepszych wynagrodzeń?

Zarobki w Szwajcarii

www.freeimages.com

Szwajcaria słynie z niskiego bezrobocia (poniżej 4%) oraz wysokich wynagrodzeń. Polskie gazety i serwisy informacyjne często stawiają na nagłówki typu „Pensja w Szwajcarii? Nawet 17 tys. złotych!”. Owszem, da się w Szwajcarii zarobić równowartość 17 tys. złotych, ale nie wszyscy mogą na tak wysoką pensję liczyć. Ponadto dochodzą do tego koszty utrzymania w Szwajcarii, które nie należą do najniższych. Oto przykładowe stawki za pracę w konkretnych zawodach:

- osoby podejmująca pracę na stanowisku sprzątacza/sprzątaczki zarabiają około 18 franków za godzinę, natomiast pomoc domowa – średnio 20 franków (brutto);

- pensja dla opiekunów osób starszych wynosi około 1,3 tys. franków (brutto) miesięcznie;

- elektrycy, monterzy instalacji, płytkarze i inni fachowcy mogą liczyć na stawkę około 30 CHF za godzinę (brutto);

- kelnerzy w Szwajcarii mogą liczyć na około 1 tys. franków miesięcznie (brutto), ale do tego dochodzą jeszcze napiwki;

- przeciętne wynagrodzenie kucharzy i pielęgniarzy to 1,7 franków w skali miesiąca (brutto);

- kosmetyczka pracująca w większym mieście może zarobić z kolei około 2 tys. franków „na rękę”;

- informatycy i programiści zarabiają w okolicach 8-10 tys. franków (brutto);

- dziewczyny i młode kobiety wyjeżdżające jako au pair do szwajcarskiej rodziny mogą liczyć na zakwaterowanie, wyżywienie oraz kieszonkowe w wysokości około 700 franków miesięcznie.

Kto może z powodzeniem w ogóle szukać pracy w Szwajcarii? Przede wszystkim budowlańcy, rzemieślnicy (np. stolarze, ślusarze), opiekuni osób starszych bądź dzieci, pracownicy gastronomii, pielęgniarki, ale także specjaliści z branży IT oraz lekarze. Należy jednak zaznaczyć, że konieczna do podjęcia pracy w Szwajcarii jest bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (w odmianie szwajcarskiej). Dobrze jest także władać językiem włoskim lub francuskim. Ponadto warto podkreślić, że w 2014 r. Szwajcaria zniosła panujący wcześniej limit pozwoleń na pracę dla emigrantów, więc pracować w tym kraju może obecnie każdy, kto pracę oczywiście znajdzie.

Jak wyglądają wydatki na życie? Sam wynajem mieszkania to koszt ponad 1 tys. franków za kawalerkę. Większe, dwupokojowe mieszkanie to wydatek rzędu 2 tys. franków miesięcznie. Drogie jest też jedzenie, np. chleb kosztuje ok. 2 franków, 10 jajek – ok. 3 franków, a kilogram kurczaka – ok.30 franków. Ceny są niższe oczywiście w mniejszych miastach, ale tam czeka na imigrantów automatycznie mniej pracy.

Co sądzicie o zarobkach w Szwajcarii? Pracowaliście kiedyś w tym kraju? Myślicie, że opłaca się Polakom tam wyjeżdżać?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Wysłać do Szwajcarii Kaczyńskiego wraz z kotem et consortes

~ Duda / 2016-08-17 13:21:28
oceń komentarz: (0) (0)