Zarobki w Szwecji

Praca za granicą    
ocena

Skandynawia od wielu lat z powodzeniem kusi Polaków wysokimi płacami. Sama Szwecja jest obecnie domem dla około 100 tysięcy naszych rodaków. Ile zarabia się w tym kraju? Czy jest on rzeczywiście atrakcyjny pod względem wynagrodzeń?

Zarobki w Szwecji

www.freeimages.com

Średnie miesięczne wynagrodzenie w Szwecji wynosi około 20 tys. szwedzkich koron, czyli – w przeliczeniu na polską walutę – około 8600 złotych. Tym samym Szwecja należy do ścisłej czołówki państw europejskich pod względem wysokości wynagrodzeń.

Ile zarabia się w konkretnych zawodach? Informatycy mogą liczyć na pensję w wysokości od 25 tys. do 30 tys. SEK miesięcznie. Stomatolodzy i lekarze zarabiają nawet 50 tys. SEK. Wspomniane średnie wynagrodzenie w wysokości 20 tys. SEK dotyczy zazwyczaj pielęgniarek, opiekunów osób starszych, pracowników biurowych oraz kierowców. Nieco więcej zarabia nauczyciel wychowania przedszkolnego – jego pensja wynosi około 23 tysięcy koron szwedzkich miesięcznie.

Niższe zarobki dotyczą m.in. fryzjerów –  Ci zarabiają w Szwecji około 15-16 tys. SEK. Z kolei pracownicy budowy, którzy posiadają wymagane kwalifikacje, zarabiają nawet 27 tys. SEK miesięcznie, czyli ponad 12,4 tys. złotych.

Wszystkie podane powyżej kwoty to kwoty brutto. W tym kontekście warto zaznaczyć, że nie tylko szwedzkie zarobki, ale także szwedzkie podatki należą do najwyższych w Europie (np. osoby sprzątające mogą liczyć na wynagrodzenie w okolicach 17 tys. koron szwedzkich brutto, po odliczeniu podatków zostaje w kieszeni 12 tys. koron, czyli ponad 5,5 tys. złotych).

Pracodawcy w Szwecji cenią sobie przede wszystkim kwalifikacje i doświadczenie pracowników. Konieczne jest jednak ich udokumentowanie, dlatego warto posiadać certyfikaty dotyczące przebytych kursów lub szkoleń. Jak zostało wyżej wspomniane – wykwalifikowany pracownik na budowie może zarobić nawet 27 tys. SEK, ale pracownik fizyczny bez kierunkowego doświadczenia około 15 tys. SEK. Różnica jest zatem spora. Jeśli chodzi o znajomość języka szwedzkiego, niewątpliwie pomaga ona zdobyć zatrudnienie, jednak na dobry początek wystarczy sama znajomość języka angielskiego.

Uwaga: Szwecja to nie tylko wysokie zarobki, ale również wysokie koszty utrzymania. Wynajem dwupokojowego mieszkania to około 5 tys. koron szwedzkich, a produkty spożywcze pochłoną następne 4 tysiąc koron z pensji.

Co sądzicie o zarobkach w Szwecji? Mieliście okazję pracować w tym kraju? A może chcielibyście spróbować tam swoich sił?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Mieszkam w szwecji polecam ten kraj a kwoty powyżej podane są poprawne

~ Darek / 2016-02-05 18:54:48
oceń komentarz: (4) (1)

mieszkalem tam 5lat odradzam tym ktorzy poza praca i wyszukiwaniem taniego zarcia z promocji lubia takze poimprezowac itp wszystko jest tam 3 razy drozej niz w pl zarabiajac w pl 2500 nareke zyje mi sie lepiej niz wszwecji za 18000 tys kr netto jedyne co to auto kosztuje tyle samo wiec jedyny plus zycia w se

~ gruby / 2016-02-13 13:58:26
oceń komentarz: (9) (5)

Mieszkanie za 5000 kr ? Samodzielne około 8000-10000

~ Krzysztof / 2016-08-20 12:51:15
oceń komentarz: (0) (4)

Pracowałem w Göteborgu i odradzam ponieważ ceny zarobkowe są całkiem całkiem,lecz utrzymanie żywnościowe i mieszkaniowe są kolosalne co nie kalkuluje się z zarobkiem po,drawiam

~ Adam / 2016-10-25 19:58:46
oceń komentarz: (5) (4)