Zasiłek chorobowy w Austrii.

Praca za granicą    
ocena
Zasiłek chorobowy w Austrii określany jest mianem Krankengeld i przysługuje każdemu pracownikowi, który nie jest zdolny do wykonywania pracy. Zasiłek chorobowy w Austrii przyznawany jest na podstawie orzeczenia wystawionego przez lekarza o niezdolności do pracy. Orzeczenie to należy przekazać do kasy chorych. Aby otrzymać Krankengeld, należy złożyć stosowny wniosek.

Zasiłek chorobowy w Austrii.

photoxpress.com

Dokumenty dostarczane wraz z wnioskiem o zasiłek chorobowy

Aby ubiegać się o Krankengeld, należy dostarczyć następujące dokumenty:
- wspomniane orzeczenie wystawione przez lekarza, potwierdzające niezdolność do pracy oraz dostarczone do kasy chorych;
- potwierdzenie pobytu w placówce opiekuńczej w przypadku przebywania w niej na czas leczenia;
- zaświadczenie pracodawcy lub urzędu pracy odnośnie otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia, wypełnione oraz dostarczone do kasy chorych przez ubiegającego się o zasiłek;
- zaświadczenie o dochodach podpisane oraz podstemplowane przez pracodawcę;
- dane konta bankowego.

W przypadku bieżącej niezdolności do pracy wniosek o zasiłek chorobowy rozpatrywany jest przez kasę chorych w ciągu 4 tygodni. Osoba niezdolna do pracy otrzymuje zasiłek od 4 dnia począwszy od daty wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy. Warunkiem uzyskania świadczenia jest brak pobierania wynagrodzenia.

Wysokość zasiłku chorobowego

Podczas ustalania prawa do zasiłku bierze się pod uwagę osiągnięty dochód, tzw. podstawę wymiaru świadczeń. Począwszy od 4 dnia orzeczonej niezdolności do pracy przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 50% podstawy wymiaru świadczeń. Od 43 dnia niezdolności do pracy wysokość Krankengeld zwiększa się do 60% podstawy wymiaru świadczeń. Należy podkreślić, że jeżeli dzienna stawka zasiłku chorobowego przekracza 20 Euro, to z Krankengeld należy się rozliczyć.

Okres przez jaki wypłacany jest Krankengeld

Zasiłek chorobowy jest przyznawany na okres 26 tygodni od daty wystawienia orzeczenia o niezdolności do pracy. Krankengeld jest wypłacany przez wydłużony okres (52 dni) pod warunkiem, że składki na ubezpieczenie zdrowotnie odprowadzane były przez przynajmniej przez pół roku w ciągu roku sprzed rozpoczęcia się choroby.

Czy korzystaliście z zasiłku chorobowego w Austrii? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.
Źródło:
1. KRANKENGELD - zasiłek chorobowy Austria, perfectazwrotpodatku.pl, dostępny w Internecie: www.perfectazwrotpodatku.pl/austria/zasilek-chorobowy.html.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Witam posiadam 5 lat w austrii pracujacych od 4 lat jest osoba nie zdolna do pracy chce juz pobierac stala rente jaka wysoka bedzie ,kto kolwiek wie gdzie zasiegne info

~ sinalco / 2015-10-16 17:10:17
oceń komentarz: (0) (0)