Zasiłki rodzinne w Niemczech

Praca za granicą    
ocena

W Niemczech funkcjonuje jedno podstawowe świadczenie na dziecko, jest nim zasiłek rodzinny - Kindergeld. Jakie są warunki otrzymania tej formy pomocy oraz jakie rodziny mogą z niej skorzystać? Podajemy praktyczne wskazówki.

Zasiłki rodzinne w Niemczech

photoxpress.com

Kto ma szansę otrzymać Kindergeld? Kindergeld jest przyznawany rodzicom na każde dziecko, w wysokości:

- Na pierwszych dwoje dzieci łącznie 368€;

- Na trzecie dziecko 190€;

- Na czwarte i kolejne po 215 €.

Zasiłek może być przyznany nie tylko na dzieci własne, ale także na dzieci adoptowane, przysposobione w wieku do 18 lat. Świadczenie mogą pobierać także rodzice, których dziecko ukończyło 18 rok życia jeżeli są spełnione następujące warunki:

- dziecko kontynuuje naukę (dotyczy to także maksymalnie czteromiesięcznego okresu po ukończeniu jednej szkoły, a rozpoczynaniu innej);

- dochody pełnoletniego dziecka w ciągu roku kalendarzowego są nie wyższe niż 7680€. W obu powyższych przypadkach Kindergeld jest wypłacany wówczas do ukończenia przez dziecko 25 roku życia;

- podopieczny ubiegającego się o zasiłek rodzica pozostaje bez zatrudnienia (maksymalnie do 21 roku życia);

- o Kindergeld mogą ubiegać się rodzice o nieograniczonym obowiązku podatkowym, czyli tacy, którzy pracują w Niemczech legalnie więcej niż 183 dni w roku lub prowadzą własną działalność gospodarczą (Gewerbe). Funkcjonuje to zamiennie w stosunku do ulgi na dzieci, którą dostają opiekunowie rozliczający się z fiskusem. Praktycznie sprawia to, że w roku, w którym rodzice otrzymywali Kindergeld, urząd skarbowy nie uwzględni ich w rozliczeniu rocznym ulgi na dzieci, która pomnaża wysokość zwrotu podatku. W dłuższej perspektywie czasu zasiłek na dzieci przynosi jednak większe korzyści.

Warto podkreślić, że zasiłek może otrzymywać rodzic nawet jeżeli dziecko nie zamieszkuje w Niemczech, wówczas następuje dopasowanie do regulacji prawnych w kraju zamieszkiwania dziecka (jeżeli dziecko mieszka przykładowo w Polsce to kwota zasiłku zostanie obniżona).

W jaki sposób ubiegać się o zasiłek rodzinny - Kindergeld w Niemczech? Świadczenie jest przyznawane na podstawie wniosku Antrag auf Kindergeld we  właściwej kasie rodzinnej przy Bundesagentur für Arbeit. W ustaleniu Familienkasse właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy na terenie Niemiec lub w przypadku jego braku (marynarze) siedziby pracodawcy, pomocna może być następująca strona internetowa rekomendowana przez Bundesagentur für Arbeit: http://www.arbeitsagentur.de/nn_11062/Navigation/Dienststellen/RD-NRW/Hamm/Hamm-Nav.html.

Korzystając z wyszukiwarki należy podać kod pocztowy, miejsce zamieszkania  lub siedziby pracodawcy a zostanie wskazany adres urzędu. Podczas składania wniosku istotne jest otrzymanie poświadczenia pracodawcy.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =