Praca za granicą Zasiłki rodzinne w Niemczech

Zasiłki rodzinne w Niemczech

-

Kto ma szansę otrzymać Kindergeld? Kindergeld jest przyznawany rodzicom na każde dziecko, w wysokości:

– Na pierwszych dwoje dzieci łącznie 368€;

– Na trzecie dziecko 190€;

– Na czwarte i kolejne po 215 €.

Zasiłek może być przyznany nie tylko na dzieci własne, ale także na dzieci adoptowane, przysposobione w wieku do 18 lat. Świadczenie mogą pobierać także rodzice, których dziecko ukończyło 18 rok życia jeżeli są spełnione następujące warunki:

– dziecko kontynuuje naukę (dotyczy to także maksymalnie czteromiesięcznego okresu po ukończeniu jednej szkoły, a rozpoczynaniu innej);

– dochody pełnoletniego dziecka w ciągu roku kalendarzowego są nie wyższe niż 7680€. W obu powyższych przypadkach Kindergeld jest wypłacany wówczas do ukończenia przez dziecko 25 roku życia;

– podopieczny ubiegającego się o zasiłek rodzica pozostaje bez zatrudnienia (maksymalnie do 21 roku życia);

– o Kindergeld mogą ubiegać się rodzice o nieograniczonym obowiązku podatkowym, czyli tacy, którzy pracują w Niemczech legalnie więcej niż 183 dni w roku lub prowadzą własną działalność gospodarczą (Gewerbe). Funkcjonuje to zamiennie w stosunku do ulgi na dzieci, którą dostają opiekunowie rozliczający się z fiskusem. Praktycznie sprawia to, że w roku, w którym rodzice otrzymywali Kindergeld, urząd skarbowy nie uwzględni ich w rozliczeniu rocznym ulgi na dzieci, która pomnaża wysokość zwrotu podatku. W dłuższej perspektywie czasu zasiłek na dzieci przynosi jednak większe korzyści.

Warto podkreślić, że zasiłek może otrzymywać rodzic nawet jeżeli dziecko nie zamieszkuje w Niemczech, wówczas następuje dopasowanie do regulacji prawnych w kraju zamieszkiwania dziecka (jeżeli dziecko mieszka przykładowo w Polsce to kwota zasiłku zostanie obniżona).

W jaki sposób ubiegać się o zasiłek rodzinny – Kindergeld w Niemczech? Świadczenie jest przyznawane na podstawie wniosku Antrag auf Kindergeld we właściwej kasie rodzinnej przy Bundesagentur für Arbeit. W ustaleniu Familienkasse właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy na terenie Niemiec lub w przypadku jego braku (marynarze) siedziby pracodawcy, pomocna może być następująca strona internetowa rekomendowana przez Bundesagentur für Arbeit: http://www.arbeitsagentur.de/nn_11062/Navigation/Dienststellen/RD-NRW/Hamm/Hamm-Nav.html.

Korzystając z wyszukiwarki należy podać kod pocztowy, miejsce zamieszkania lub siedziby pracodawcy a zostanie wskazany adres urzędu. Podczas składania wniosku istotne jest otrzymanie poświadczenia pracodawcy.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

„Chcę popełnić samobójstwo” – dlaczego tego NIE zrobić?

Myśli samobójcze są bardzo niepokojącym objawem, mogą bowiem świadczyć o silnej depresji, dlatego nigdy nie należy ich lekceważyć. Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że cokolwiek wywołało naszą rozpacz, sama chęć odebrania sobie życia jest czymś nienaturalnym – sprzecznym z podstawowym instynktem przetrwania. Koniecznie musimy więc dążyć do zmiany sposobu myślenia.

Shoarma – przepis

Shoarma to arabski sposób przyrządzania mięsa polegający na nadzianiu na obrotowy rożen i opiekaniu na nim kilkanaście kilogramów drobiu, baraniny lub wołowiny. Kiedy mięso opiecze się na brązowo, ścina się z niego kawałki ostrym, długim nożem, resztę zostawiając do dalszego pieczenia.

Zobacz też

Ciąża, macierzyństwo po 40 roku życia

Przyjście na świat dziecka w życiu każdej kobiety jest jednym z najważniejszych wydarzeń. Co jednak, kiedy ciąża pojawia się po czterdziestce? Co wtedy? Czy na bycie mamą może być za późno? Jak poradzić sobie z późnym macierzyństwem w momencie, gdy nasze starsze dzieci już ułożyły sobie życie? Czy będziemy mieć siłę, by kolejny raz podejmować trud wychowawczy?

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: