Prawo Co grozi rodzicom za bicie dziecka?

Co grozi rodzicom za bicie dziecka?

-

Aby zapewnić dzieciom ochronę i skutecznie egzekwować ten przepis, została wprowadzona także nowelizacja Ustawy z 29 lipca 2005 o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Procedura „niebieskiej karty” pozwala urzędnikom (a także lekarzom, pracownikom pomocy społecznej czy policji) podjąć odpowiednie działania, nawet bez zgody osoby pokrzywdzonej.

Odkrycie obrażeń na ciele dziecka, świadczących o stosowaniu wobec niego przemocy, zobowiązuje lekarza czy nauczyciela do podjęcia odpowiednich kroków, zmierzających do ochrony dziecka. W ramach tej procedury możliwa jest eksmisja agresywnego członka rodziny z jego własnego mieszkania. Oprócz konsekwencji związanych z odizolowaniem od rodziny, dorosły znęcający się nad dzieckiem i stosujący wobec niego kary cielesne, odpowiada za przestępstwa określone w Kodeksie Karnym. Zakaz stosowania kar cielesnych miał na celu zapobieganie i ograniczenie zjawiska przemocy w rodzinie. Pomoc takim dzieciom była utrudniona głównie przez fakt, że ofiary takich przestępstw nie chciały się ujawnić i nie chciały zgłaszać na policję fakt, że ktoś się nad nimi znęca.

Przepisy karne przewidują odpowiedzialność i surowe kary za następujące przestępstwa związane z użyciem przemocy wobec dziecka czy innych członków rodziny:

– pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat – za popełnienie przestępstwa znęcania się fizycznie lub psychicznie nad małoletnim1 – za znęcanie się można w tym wypadku znać stosowanie kar cielesnych wbrew ustawowemu zakazowi
– pozbawienia wolności od jednego roku do 10 lat – jeżeli znęcanie się nad dzieckiem ma charakter szczególnie okrutny2
– pozbawienie wolności od 2 lat do 12 lat – taką karę przewidują przepisy w sytuacji, gdy małoletni czy inny członek rodziny, nad którym oskarżony się znęcał – w wyniku całej sytuacji usiłował popełnić samobójstwo

Powyższe kary i odpowiedzialność za przestępstwo znęcania się stosuje się w relacjach pomiędzy rodzicami a dziećmi, a także innymi członkami najbliższej rodziny. Istotnym elementem jest istniejący pomiędzy ofiarą a przestępcą stosunek zależności – ofiara nie ma możliwości sprzeciwienia się i odejścia z domu, gdyż np. jest małoletnim dzieckiem w pełni zależnym od rodziców. Niekiedy znęcanie się powoduje ciężkie obrażenia u dziecka, które mogą powodować:

– pozbawienie dziecka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia
– być przyczyną innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, zeszpecenia lub innego kalectwa – wówczas karą za znęcanie się, pobicie czy zastosowanie kary cielesnej z takim skutkiem jest pozbawienie wolności na czas od roku do 10 lat.3

Także mniejsze ślady stosowania przemocy są karane. Naruszenie czynności narządów ciała – nie tak drastyczne, jak opisane powyżej – lecz związane z koniecznością pobytu ofiary w szpitalu na okres przekraczający 7 dni (złamanie ręki, wstrząs mózgu, itp.), jest przestępstwem, za które sprawca może spełnić w zakładzie karnym od 3 miesięcy do 5 lat.4

Nawet jeżeli obrażenia ofiary nie wymagają hospitalizacji, zaś rozstrój zdrowia nie trwał dłużej niż 7 dni, sprawca może zostać ukarany grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.5 Kary cielesne, które pozostawiają na ciele dziecka ślad w postaci widocznych obrażeń (stłuczeń, siniaków, otarć itp.), w świetle powyższego przepisu są karalne.

Naruszenie czynności ciała trwające poniżej 7 dni jest ścigane co prawda z oskarżenia prywatnego, lecz jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa, mieszkająca razem ze sprawcą – a więc członek rodziny, małe dziecko – ściganiem zajmą się organy ścigania (policja, prokuratura).

Czy uważacie, że kary za przemoc w rodzinie są wystarczające? A może powinno się je zmienić? Wypowiedzcie się!

1. Art. 207 § 1 Kodeksu karnego
2. Art. 207 § 2 K.k.
3. Art. 156 § 1 K.k.
4. Art. 157 § 1 K.k.
5. Art. 157 § 2 K.k.

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Pakora – przepis

Pakora jest przekąską pochodzącą z Indii, gdzie jest bardzo popularna i lubiana. Są to kawałki warzyw zanurzone w cieście z mąki z ciecierzycy.

Masaż ipsilateralny – na czym polega, wskazania

Masaż ipsilateralny polega na przeprowadzeniu zabiegu na kończynach, w miejscu, gdzie innych zabiegów – ze względu na urazy w miejscu zabiegowym – nie można przeprowadzić.

Zobacz też

Jak usunąć plamy z kawy?

W czasie picia kawy nie powinno się czytać zbyt zabawnych tekstów. Dzieci i zwierzęta domowe mające nagły interes do naszych łokci również nie czynią życia łatwiejszym. Co zrobić jednak, gdy kawa się rozlała i trzeba pozbyć się plam przez nią spowodowanych?

Meble ogrodowe nie tylko do ogrodu

Przyjemność płynąca ze spożywania posiłków na świeżym powietrzu jest oczywista. Ożywcze śniadania w promieniach wschodzącego słońca dodają animuszu i...

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Maroka?

Maroko to popularny cel turystycznych wyjazdów. Północno-zachodnia część Afryki zachwyca orientalnym klimatem, błękitnymi falami Oceanu Atlantyckiego oraz pustynnymi terenami...

Może Cię zainteresuje: