Co grozi za brak dokumentów podczas kontroli drogowej?

Prawo    
ocena
Jadąc samochodem, warto pamiętać o posiadaniu obowiązkowych dokumentów. Za ich brak możemy zapłacić mandat

Każdy kierowca podczas jazdy jest zobowiązany do posiadania pewnych dokumentów, które potwierdzą: jego zdolność do kierowania pojazdem, prawo do użytkowania danego pojazdu, a także dokument poświadczający posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które jest bardzo istotne w sytuacji jakiegokolwiek wypadku drogowego.

Posiadanie podczas jazdy wspomnianych trzech dokumentów (prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC) zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. jest obowiązkowe.

Kara za brak obowiązkowych dokumentów

Jeśli zatrzyma nas kontrola i okaże się, że nie mamy przy sobie wymaganych dokumentów, otrzymamy mandat. Wysokość mandatu jest regulowana w taryfikatorze – w latach 2013-2014 za każdy brakujący dokument kara wynosiła 50 zł (łącznie nie mogła przekroczyć jednak 250 zł).

Górna wysokość kwoty mandatu jest związana z tym, że wspomniane trzy dokumenty obowiązkowe obowiązują zwykłych użytkowników dróg. Jeśli dana osoba jest zawodowym kierowcą, transportującym towary na długich trasach, musi być ona wyposażona także w inne dokumenty, w tym różnego rodzaju zezwolenia i zaświadczenia (np. dotyczące przewożonych przedmiotów).

Czy zapomniałeś kiedyś dokumentów i dostałeś mandat? Czy często nie bierzesz ze sobą dokumentów?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =