Co grozi za brak gaśnicy w samochodzie?

Prawo    
ocena
Gaśnica jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Jej brak skutkuje mandatem, a także brakiem dopuszczenia pojazdu do ruchu.

Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia pojazdów (nie dotyczy to motocykli) jest gaśnica, która po wypadku może pomóc kierowcy i pasażerom ugasić pożar, a tym samym – być może – uratować czyjeś życie.

W związku ze znaczeniem gaśnicy w pojeździe za jej brak kierowca może otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Podobny mandat można otrzymać, jeśli gaśnica jest niesprawna, co jednak nie zawsze jest równoznaczne np. z gaśnicą, której zawartość jest przeterminowana.

Gaśnica w łatwo dostępnym miejscu

Gdy dochodzi do wypadku, nie ma czasu na długie myślenie i szukanie – gaśnica powinna zawsze zajmować się w łatwo dostępnym miejscu w pojeździe. Zdarza się więc, że podczas kontroli drogowej kierowcy wręczany jest mandat za umieszczenie gaśnicy w złym miejscu. Warto o tym pamiętać, ponieważ część kierowców wozi gaśnicę w bagażniku. Jeśli dojdzie do wypadku, dostęp do bagażnika może być jednak mocno utrudniony.

Gaśnica a przegląd pojazdu

Podczas obowiązkowych przeglądów technicznych m.in. sprawdza się posiadanie gaśnicy. Jeśli jej nie ma lub jej zawartość jest już mocno zużyta, dany pojazd może nie zostać pozytywnie zaopiniowany.

Czy masz sprawną gaśnicę w swoim pojeździe? Gdzie się ona znajduje?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =