Co grozi za brak karty wędkarskiej?

Prawo    
ocena
Kto lubi łowić ryby, powinien mieć kartę wędkarską. Jeśli łowimy bez niej, zapłacimy grzywnę.

Po co karta wędkarska

Ze względu na silne, niekorzystne oddziaływanie człowieka na przyrodę łowienie ryb poddane jest pewnym ograniczeniom – w Polsce, żeby łowić ryby, konieczne jest posiadanie karty wędkarskiej. Dokument ten wydaje się na podstawie zdanego egzaminu z obowiązujących przepisów osobom dorosłym i młodzieży, która ukończyła 14 rok życia. Karta wędkarska jest ważna dożywotnio.

Łowiące ryby dzieci (poniżej 14 lat) nie muszą posiadać karty wędkarskiej, jednak wówczas powinny robić to w towarzystwie osób pełnoletnich (posiadających kartę). Obcokrajowcy, którzy chcieliby łowić ryby na terenie Polski, są zobowiązani do wykupienia licencji.

Należy pamiętać, że samo posiadanie karty nie daje nam prawa do łowienia ryb w każdym możliwym miejscu. Podczas egzaminu poznajemy bowiem przepisy precyzyjnie regulujące tę kwestię – wówczas dowiemy się na przykład, że nie można łowić ryb w najbliższym otoczeniu budowli hydrotechnicznych.

Jeśli nie mamy karty

Niezależnie od tegom czy nasza karta została w domu, podczas gdy wybraliśmy się na ryby, czy też w ogóle nie posiadamy karty – w przypadku kontroli przez straż rybacką (również policję, straż leśną itp.) grozi nam kara grzywny w wysokości 200 złotych.

Akty prawne dotyczące łowienia ryb to Ustawa o rybactwie śródlądowym oraz ustawa o rybołówstwie morskim. 

Czy posiadasz kartę wędkarską? Czy Twoim zdaniem obowiązek jej posiadania przez wędkarzy jest dobrym rozwiązaniem?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =