Co grozi za brak naklejki rejestracyjnej na przedniej szybie?

Prawo    
ocena
Umieszczenie nalepki kontrolnej w prawym dolnym rogu przedniej szyby jest obowiązkiem każdego kierowcy. Jej brak jest równoznaczny z wykroczeniem.

Nalepka kontrolna (nazwa używa w kodeksie drogowym) jest wydawana podczas rejestracji pojazdu (z wyłączeniem motocykli) wraz z tablicami rejestracyjnymi i dowodem rejestracyjnym. Na nalepce umieszczony jest taki sam numer jak na rejestracji.

Miejsce naklejenia nalepki

Każdy kierowca jest zobowiązany nakleić nalepkę kontrolną w prawym dolnym rogu przedniej szyby, w widocznym miejscu. Warto zadbać o to, by naklejka znajdowała się w zasięgu wycieraczki – wówczas będzie dobrze widoczna nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Jednocześnie nie możemy dopuścić do tego, by pióro wyłączonej wycieraczki zasłaniało naklejkę, ponieważ fotoradar nie będzie jej w stanie odczytać. Istotne jest także, by nalepka była naklejona od wewnętrznej strony pojazdu – wówczas ochronimy ją np. przed zdrapaniem.

Jeśli nie mamy nalepki

Brak nalepki na przedniej szybie bywa bagatelizowany przez kierowców. Jeśli i my do nich należymy, warto zmienić postawę – brak nalepki jest bowiem uznawany za wykroczenie. W przypadku kontroli drogowej za takie wykroczenie policja może nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 złotych (jednocześnie nie przydziela się punktów karnych). Policja może także zatrzymać dowód rejestracyjny do 7 dni.

Jeśli zasłaniamy nalepkę

Jak wspomniano, nalepka kontrolna musi być dobrze widoczna. Jej celowe zasłanianie jest więc również uznawane za wykroczenie. Kierowcy grozi wówczas mandat w wysokości 100 złotych oraz 3 punkty karne.

Czy masz naklejoną nalepkę kontrolną we właściwym miejscu?

OCENA
4.29
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

nie

~ alejaja / 2015-05-06 10:04:23
oceń komentarz: (2) (0)

W ogóle nie mam nalepki na szybie w samochodzie. Myślałem że to niepotrzebny gadżet i nakleiłem sobie na drzwiach do pokoju.

~ Krisss / 2015-06-23 20:04:51
oceń komentarz: (13) (8)

A jak to jest za granicą jak się nie ma tej naklejki? I czemu jak zwykle polska jakieś takie coś wymyśliła???!!! PLNY!!!

~ PRZ / 2015-07-25 04:04:12
oceń komentarz: (6) (7)

Ja zapomniałem nakleić od razu po rejestracji i po roku jazdy bez niej pan władza chciał mi zabrać dowód rejestracyjny... Fakt zaniedbałem, ale czy to nie jest lekka przesada? Tablica wywalona na środku zderzaka a tu o naklejkę 4x6 cm wielka afera... ;)

~ Piotrek / 2015-08-02 12:21:38
oceń komentarz: (8) (3)

Co jest jak nie mam nalepki za granicą?

~ PRZ / 2015-09-05 12:57:02
oceń komentarz: (4) (1)

Nie ma naklejki nie można wystawić mandatu z radaru

~ Q / 2015-09-18 16:27:22
oceń komentarz: (2) (2)

I MAM PROBLEM, w moim starym ,ale dającym radę aucie szyba fabryczna! ma u dołu ciemniejszy pas,jestem tzw.niepełnosprawnym, na szybie była nalepka osoby niepełnosprawnej ,więc nalepiłem poniżej,z wewnątrz ta szyba jest na dole PRZEZROCZYSTA, z pozycji POLICJANTA - mniej ,ale tak to wymyślił PRODUCENT auta, starałem dociec szczegółowych przepisów,konkretnie gdzie mam nalepić ,ja ją widzę ,policjant mówi -nie, skoro do nalepienia nalepki na tablice MUSZE te tablice przynieść urzędnikowi do rączki i on lepi,to dlaczego nie lepi nalepki na szybę,mogę wjechać ,lub przynieść szybę , nawet "prawidłowo" nalepiona nalepka, po zmianie wycieraczek na szerokie/lepsze/ może być dla policjanta ...niewidoczna. Niemcy to oznaczenie mają na TABLICY REJESTRACYJNEJ z tyłu pojazdu...

~ karolek / 2016-04-29 14:10:52
oceń komentarz: (2) (3)

Film - debil

~ Adam / 2016-12-03 20:20:21
oceń komentarz: (1) (0)