Co grozi za brak szczepienia psa?

Prawo    
ocena
Każdy posiadacz zwierzęcia musi być świadomy swoich obowiązków. Jednym z nich jest regularne szczepienie psów przeciwko wściekliźnie.

Każdy właściciel psa ma obowiązek poddawania go okresowym szczepieniom ochronnym – ma to bardzo istotne znaczenie dla zdrowia naszego czworonoga, ale także zapewnia bezpieczeństwo ludziom, którzy będą mieli z nim kontakt.

Szczepienie przeciw wściekliźnie

Polskie prawo nakłada na właścicieli obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie (Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt). Szczepienie takie powinno zostać wykonane już po ukończeniu przez zwierzaka trzeciego miesiąca życia, a następnie powtarzane każdego kolejnego roku.

Zaszczepienie danego zwierzęcia jest potwierdzane przez lekarza weterynarii zaświadczeniem, a także wpisem do odpowiedniego rejestru.

Jeśli jesteśmy właścicielami psa, warto pamiętać o tym, by podczas jazdy z nim autobusem (i w innych podobnych okolicznościach) zawsze posiadać przy sobie zaświadczenie o szczepieniu. W niektórych wypadkach jest ono nawet konieczne, byśmy mogli wsiąść do komunikacji zbiorowej.

Grzywna za brak szczepienia

Jeśli ktoś nie wypełni obowiązku szczepienia psa przeciwko wściekliźnie, podlega karze grzywny w wysokości do 500 złotych. Dotyczy to także sytuacji, w której – jeśli zostanie wprowadzony obowiązek ochronnego szczepienia kotów – ktoś nie dopełni tego obowiązku w stosunku do kota.

Czy regularnie szczepisz swojego psa? Czy zdarzyło ci się kiedyś zapomnieć o szczepieniu?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =