Co grozi za handel "podróbkami"?

Prawo    
ocena
Trudnienie się handlem „podróbkami” może słono kosztować. Oprócz odpowiedzialności karnej grozić może również odpowiedzialność cywilna.

Nie ma chyba osoby, która nie spotkała się z podrobionymi towarami. Kiedyś podrabiano zwłaszcza towary luksusowe, teraz podrabiane jest w zasadzie wszystko, począwszy od odzieży, poprzez kosmetyki, po żywności. Zmieniona w 2007 r. Ustawa Prawo własności przemysłowej precyzyjnie określa, że zarówno produkcja „podróbek”, jak i ich handel są przestępstwem.

Produkcja i handel „podróbkami”

Zgodnie z art. 305 ust. 1 Prawa własności przemysłowej osoba, która oznacza towary podrobionym lub zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać, aby wprowadzić je do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do lat 2. Taka sama kara grozi osobie handlującej „podróbkami”.

Jeżeli sąd uzna, że produkcja lub handel towarami z podrobionym znakiem handlowym jest sprawą mniejszej wagi, wówczas sprawcy grozić będzie grzywna. W wyniku tych przepisów możliwe jest karanie osób handlujących „podróbkami” zarówno na bazarach, sklepach, ale również w Internecie, np. na serwisach aukcyjnych.

Natomiast jeżeli sprawca z produkcji albo sprzedaży „podróbek” uczynił stałe źródło dochodu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat. Sprawca dopuszczający się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości (tj. powyżej 200 000 zł) również podlega takiej samej karze.

Ponadto w przypadku skazania za produkcję lub handel „podróbkami”, który stanowił stałe źródło dochodu dla sprawcy, sąd orzeknie przepadek wszystkich narzędzi, sprzętów, materiałów, które wykorzystywane były do wyprodukowania lub sprzedaży podrobionych towarów (art. 306).

Należy podkreślić, iż osobom, które kupują podrobione towary, nic nie grozi, do odpowiedzialności pociągani są tylko sprzedawcy.

Powództwo cywilne

Powyższe konsekwencje nie są jedynymi, ponieważ producent, którego znak towarowy został podrobiony, może pozwać sprawcę do odpowiedzialności cywilnej, co wiązać się będzie z zaniechaniem naruszenia, wydaniem bezpodstawnie uzyskanych korzyści, a także z roszczeniem o naprawienie szkody.

Czy kupiliście kiedyś towar, który okazał się podrobiony? A może świadomie kupujecie „podróbki”?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =

Tak, jakiś czas temu na allegro zakupilem towar uzywany który okazał sie jednak marną podróbka cenionej marki ubrań

~ Mariusz / 2015-02-21 15:00:13
oceń komentarz: (0) (0)

Tak, jakiś czas temu na allegro zakupilem towar uzywany który okazał sie jednak marną podróbka cenionej marki ubrań

~ Mariusz / 2015-02-21 15:00:13
oceń komentarz: (0) (0)

frajer

~ paris / 2015-05-26 19:43:14
oceń komentarz: (0) (1)

Z pewnego portalu poświęconego kosmetykom można się przekierować na stronę internetowej perfumerii oferującej : nie tylko "odpowiedniki" ale również klasyczne podróbki. Szkoda, że nie ma oficjalnej strony, gdzie można by takich oszustów zgłaszać. http://laperfume.pl/flakony-zapachow-lanych/

~ Paweł / 2016-03-14 09:05:15
oceń komentarz: (0) (0)