Co grozi za jazdę bez fotelika?

Prawo    
ocena
Bezpieczeństwo dzieci podczas jazdy to podstawa, dlatego za brak odpowiedniego fotelika grozi nam mandat.

Przewożenie dzieci w samochodzie jest regulowane szczegółowymi przepisami, ponieważ ewentualna stłuczka czy wypadek może spowodować znaczące obrażenia u małych pasażerów. Pamiętajmy, że polskie prawo zobowiązuje do przewożenia dzieci w specjalnym foteliku, który chroni je w sytuacji ewentualnej kolizji pojazdu.

Obowiązek przewozu dzieci z wykorzystaniem fotelika lub podwyższenia jest związany z wiekem lub wzrostem dziecka. Granicznymi wartościami jest tutaj 12 rok życia i 150 cm wzrostu – jeśli dziecko jest starsze, ale nie osiągnęło jeszcze wzrostu 150 cm, w samochodzie powinno siedzieć na specjalnym podwyższeniu, dzięki któremu ma zapewnioną ochronę pasów bezpieczeństwa.

Mandat za brak fotelika

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci przestrzeganie przepisu przewożenia dzieci w fotelikach jest często kontrolowane. Kierowcy, który przewozi dziecko bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci fotelika, grozi mandat w wysokości 150 złotych. Mandat taki można także otrzymać w sytuacji, gdy zamontowaliśmy fotelik w sposób zabroniony, tj. tyłem do kierunku jazdy w pojazdach wyposażonych w poduszki powietrzne.

Bezpieczeństwo dzieci przede wszystkim

Mandat za nieodpowiednie przewożenie dziecka, narażające go na niebezpieczeństwo w czasie jazdy, jest tylko jedną stroną kary za nieprzestrzeganie przepisów. Drugą i znacznie bardziej dotkliwą karą jest bowiem sytuacja, w której dziecko ulegnie obrażeniom w wyniku naszej niefrasobliwości i braku zadbania o odpowiednie siedzisko. Nie pozwólmy, by tak się stało i zapewnijmy przewożonym dzieciom bezpieczną jazdę.

Czy upomnielibyście osobę, która przewozi samochodem dzieci bez fotelika?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =