Co grozi za jazdę bez homologacji?

Prawo    
ocena
Jazda bez homologacji po drogach publicznych wiąże się z wysokimi karami.

Homologacja jest informacją na temat możliwości dopuszczenia danego pojazdu do ruchu – jego właściciel może wówczas ten pojazd zarejestrować. Wydanie homologacji następuje po zbadaniu danego pojazdu pod kątem jego sprawności technicznej.

Użytkownik pojazdu podlegającego obowiązkowi homologacji (często dotyczy to quadów i motocykli tzw. crossowych), a jej nieposiadający, nie może poruszać się po drogach publicznych. Pojazdów takich można używać wyłącznie na terenie prywatnym oraz na torach wyścigowych.

Kara za brak homologacji

Może to wydawać się zaskakujące, ale jazda sprawnym (naszym zdaniem) pojazdem bez urzędowego potwierdzenia w postaci homologacji może sprowadzić na nas dość znaczne kłopoty. Wiążą się one m.in. z tym, że nie mając homologacji, nie możemy zarejestrować pojazdu, a tym samym wykupić OC. W przypadku kontroli drogowej wszystkie te braki mogą skutkować wysokim mandatem:

1. za sam brak homologacji – mandat związany z brakiem posiadania odpowiednich uprawnień w wysokości 500 złotych.
2. za brak OC – 3360 zł (w 2014 r.).

Co więcej, niezarejestrowany pojazd zostanie odholowany na parking policyjny, co wiąże się dla nas z kosztami dodatkowych kilkuset złotych.

Brak homologacji – brak OC

Jeśli nasz pojazd nie posiada homologacji, bardzo ważną kwestią jest również brak posiadania OC. Nie chodzi tutaj tylko o fakt, że brak OC wiąże się ze znacznymi kosztami ewentualnego mandatu, jeśli zatrzyma nas kontrola drogowa. Problem z brakiem OC jest najpoważniejszy w momencie wypadku, ponieważ - mówiąc wprost - nie jesteśmy ubezpieczeni. Jeśli prowadzimy pojazd bez homologacji na drodze publicznej i spowodujemy wypadek, wszelkie koszty z nim związane będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

OCENA
3.40
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =