Co grozi za jazdę bez karty motorowerowej, prawa jazdy AM?

Prawo    
ocena
Prawo jazdy AM jest dobrym rozwiązaniem dla młodych kierowców. Zdanie egzaminu daje uprawnienia do jazdy skuterem i pozwoli nam uniknąć mandatu.

Karta motorowerowa była w przeszłości dokumentem, który zezwalał na prowadzenie motoroweru i quadu na drodze publicznej. Obecnie (od 2013 r.) została ona zastąpiona prawem jazdy kategorii AM.

Jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B lub A (lub także inne kategorie), możemy prowadzić skuter bądź quad bez konieczności uzyskania prawa jazdy AM. Nie musimy mieć także prawa jazdy AM, jeśli ukończyliśmy 18 lat.

Gdy zatrzyma nas kontrola

Prowadzenie każdego pojazdu wiąże się z możliwością zatrzymania nas przez kontrolę drogową, która sprawdza posiadane przez nas dokumenty. Jadąc na skuterze, powinniśmy okazać nasze prawo jazdy AM, za jego brak grozi nam kara grzywny w wysokości 300 złotych.

Nie wypłacą nam OC

W momencie, gdy nasza jazda na skuterze bądź quadzie spowoduje wypadek, a nie posiadamy prawa jazdy AM, wówczas musimy liczyć się ze znacznym wydatkiem – ubezpieczyciel prawdopodobnie nie wypłaci nam wówczas ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jeśli wypadek będzie poważny, kwoty, które będziemy zobowiązani zapłacić, mogą być naprawdę wysokie.

Lepiej więc zdać egzamin na prawo jazdy AM, a nie liczyć na łut szczęścia w postaci braku kontroli drogowej. Zdanie egzaminu jest tym bardziej cenne, że przygotuje nas do bezpiecznego poruszania się po drogach i może stanowić dobrą praktykę przed egzaminem na prawo jazdy kategorii B czy A.

Czy uważacie, że do bezpiecznej jazdy skuterem konieczne jest prawo jazdy kategorii AM?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =