Co grozi za jazdę bez lusterka?

Prawo    
ocena
Brak lusterek w samochodzie może wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Możemy również dostać za to mandat w wysokości do 200 złotych.

Sprawny samochód stanowi jeden z kluczowych elementów bezpiecznego poruszania się po drodze. Warto podkreślić, że dotyczy to nie tylko bezpieczeństwa samego kierowcy, ale także pasażerów i innych użytkowników drogi. W związku z tym obowiązkiem każdego kierowcy jest wykonywanie okresowych badań technicznych, a także codzienna troska o sprawność pojazdu.

Obowiązkowe lusterka w samochodzie

Jednym z elementów wyposażania samochodu (i innych pojazdów) są lusterka, które z jednej strony wpływają na wygodę użytkowania pojazdu, a z drugiej – na bezpieczeństwo. Samochód osobowy powinien być wyposażony w lusterko wewnętrzne oraz przynajmniej jedno lusterko zewnętrzne (z lewej strony) boczne. Pozostałe rodzaje pojazdów mechanicznych, w tym także samochód z przyczepą, powinny posiadać dwa lusterka boczne (jedno z lewej, drugie z prawej strony), co jest związane z ograniczoną widocznością do tyłu zapewnianą przez lusterko wewnętrzne.

W przypadku motocykli - powinny one posiadać przynajmniej jedno lusterko, po lewej stronie. Jeśli jednak motocykl rozwija prędkość powyżej 100 km na godzinę, do obowiązkowego wyposażenia motocykla należy także lusterko z prawej strony.

Kara za brak lusterka

Jeśli z jakiegoś powodu (np. stłuczki lub kradzieży) nasz samochód nie będzie posiadał zewnętrznego lusterka po lewej stronie lub lusterka wewnętrznego, w przypadku kontroli zapłacimy mandat w wysokości do 200 złotych. Jeśli jednak nasza jazda ze względu na brak lusterka spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa, kara ta może być wyższa (do 500 złotych). Policja może zabrać nam również dowód rejestracyjny i skierować samochód na obowiązkowy przegląd techniczny (co wiąże się z kolejnymi kosztami).

Pamiętajmy jednak, że oprócz kary finansowej brak lusterka może spowodować znaczny dyskomfort jazdy, co więcej – wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Jeśli więc straciliśmy lusterko, warto szybko odwiedzić warsztat i naprawić ten element wyposażenia samochodu, ponieważ na drodze najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze i innych osób.

Czy jeździliście kiedyś bez lusterka bocznego?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

ta ,dzisiaj rano...

~ Mlody / 2015-08-01 12:24:49
oceń komentarz: (1) (0)

Pewnie, caly tydzień dopóki z naprawy nie wróciło :P

~ Wayne / 2016-04-08 17:06:07
oceń komentarz: (0) (0)

Nie

~ Bohdan / 2017-01-02 14:17:49
oceń komentarz: (0) (0)

Od tygodnia jeżdżę na prawym tylko. Jakiś cymbał na parkingu złamał mi lewe. Zamówiłem i czekam,

~ Winetou / 2017-04-11 11:46:00
oceń komentarz: (0) (0)