Co grozi za jazdę bez okularów?

Prawo    
ocena
Pole 12. w prawie jazdy oznacza ograniczenia w jeździe. Należy dostosować się do ujętych tam warunków, inaczej grozi nam mandat.

Jeśli mamy wadę wzroku i na co dzień chodzimy w okularach lub soczewkach kontaktowych, podczas badań lekarskich przed uzyskaniem prawa jazdy lekarz odnotuje naszą wadę wzroku. Informacja o niej w postaci ograniczenia zdobytych uprawnień jest zamieszczana następnie w dokumencie prawa jazdy w odpowiednim polu (nr 12). Zobowiązuje nas ona do przestrzegania określonych wymagań.

Przykładowo, oznaczenie 01.01 dotyczy obowiązku noszenia okularów, 01.02 - noszenia szkieł kontaktowych, a 01.06 - noszenia albo okularów, albo soczewek kontaktowych.

Wiedząc o tym, co oznaczają poszczególne kody, warto poprosić lekarza o to, by uwzględnił fakt noszenia przez nas zarówno okularów, jak i soczewek.

Kara za niedopełnienie obowiązku

Jeśli dana osoba ma w dowodzie informacje o obowiązku noszenia okularów (01.01) albo szkieł kontaktowych (01.02), wówczas zobowiązana jest dostosować się i w trakcie prowadzenia pojazdu nosić albo okulary, albo szkła kontaktowe – zgodnie z zapisem. W odmiennej sytuacji grozi jej bowiem mandat w wysokości do 200 złotych, a w sytuacji spowodowania zagrożenia na drodze aż do 500 złotych.

Czy wiedzieliście co oznacza kod w 12 polu Waszego prawa jazdy?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =