Co grozi za jazdę bez opon zimowych w Polsce, w Niemczech?

Prawo    
ocena
Choć posiadanie opon zimowych nie we wszystkich krajach jest obowiązkowe, warto dobrze przygotować się do zimy przez wzgląd na bezpieczeństwo jazdy.

Kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki i w kalendarzu widać zbliżającą się zimę, warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe. U wulkanizatorów już wtedy pojawiają się kolejki osób, które zmieniając opony w swoich pojazdach, troszczą się tym samym o wzrost bezpieczeństwa jazdy.

Brak obowiązku opon zimowych w Polsce

W Polsce nie ma obowiązku stosowania opon zimowych, musimy jednak pamiętać, że troska o stan ogumienia naszego pojazdu jest naszą powinnością. Jeśli nie dbamy o nasze opony – mimo tego, że w Polsce nie musimy zmieniać opon, gdy nadchodzi zima – możemy zapłacić mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. W niektórych wypadkach kontrola może skończyć się także czasowym zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu i koniecznością wymiany opon. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy nasze opony będą bardzo wytarte, z płytkim bieżnikiem – wówczas mogą mieć problem z przyczepnością w normalnych warunkach, a co dopiero na oblodzonej, zaśnieżonej jezdni w czasie miesięcy zimowych.

Obowiązek zmiany opon na zimowe w Niemczech

Posiadanie opon zimowych jest w Niemczech obowiązkiem w sytuacjach, gdy pogoda tego wymaga, tj. w przypadku śniegu, lodu, gołoledzi. Warto zaznaczyć, że kary uniknie kierowca, który będzie miał opony całoroczne. Opony zimowe nie powinny być zużyte, starte - głębokość bieżnika musi wynosić przynajmniej 1,6 mm.

Karą za brak odpowiednich opon są w Niemczech dość wysokie grzywny – jeśli pojazd nie posiada opon zimowych, kara wynosi 40 euro, a jeśli dany pojazd utrudnia ruch innym pojazdom, kara jest dwa razy wyższa (80 euro).

Obowiązek stosowania opon zimowych istnieje także w innych krajach europejskich, dlatego przed wyjazdem warto zorientować się, w jakich krajach za ich brak można otrzymać mandat. Oprócz Niemiec są to m.in.: Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja, ale także kraje południa Europy – Chorwacja i Słowenia.

Czy zawsze zmieniasz opony na zimowe?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =