Co grozi za jazdę bez prawa jazdy w Niemczech, Anglii (UK), Czechach?

Prawo    
ocena
Osoba, która prowadzi samochód, zawsze powinna mieć przy sobie prawo jazdy. W odmiennym wypadku naraża się na nieprzyjemne konsekwencje.

Prowadzenie pojazdu bez posiadania prawa jazdy można podzielić na trzy grupy zdarzeń:

1. Pierwsze dotyczą sytuacji, gdy zdaliśmy egzamin na prawo jazdy, ale w danym momencie nie wzięliśmy ze sobą dokumentu.

2. Odmienny przypadek jest wtedy, gdy prowadzimy samochód nie posiadając dokumentu, potwierdzającego nasze umiejętności (czyli albo nie przystępowaliśmy do egzaminu, albo też go nie zdaliśmy).

3. Trzeci rodzaj dotyczy sytuacji - gdy prowadzimy samochód mimo zatrzymania nam prawa jazdy w wyniku wcześniejszego wykroczenia drogowego.

Prowadząc samochód w wymienionych okolicznościach w przypadku kontroli musimy się spodziewać kary – niezależnie od tego, czy podróżujemy ulicami Polski, czy innych krajów: Niemiec, Anglii, Czech itp.

Kary w Niemczech

Jeśli prowadzisz samochód w Niemczech, ale przypadkowo nie masz ze sobą prawa jazdy (np. zostało w kieszeni kurtki w domu), jeśli zatrzyma Cię kontrola, to prawdopodobnie nie będzie się to wiązało z karą finansową. Może być tak, że funkcjonariusz przetrzyma Cię jakiś czas, ponieważ będzie musiał sprawdzić, czy faktycznie posiadasz prawo jazdy (komunikując się z polską bazą). Jeśli jednak wszystko się potwierdzi, bez mandatu będziesz mógł ruszyć dalej.

W sytuacji gdy prowadzisz samochód w Niemczech nie posiadając uprawnień (czyli nie masz prawa jazdy, także w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów), czeka Cię surowa kara – zgodnie z niemieckim kodeksem drogowym może być to wysoka grzywna lub pozbawienie wolności nawet do 1 roku. Należy być także świadomym, że w niektórych sytuacjach może dość nawet do przepadku pojazdu – kara ta jest jednak wymierzana zgodnie z zasadą proporcjonalności, raczej nie będzie więc dotyczyć kierowców jadących bezpiecznie, zatrzymanych podczas rutynowej kontroli.

Uwaga: w Niemczech odpowiedzialność ponosi nie tylko osoba, która w danym momencie bez prawa jazdy prowadziła samochód, ale także osoba (współpasażer), który świadomie na to pozwolił.

Jazda bez „prawka” w Anglii

W Anglii nie ma obowiązku wożenia dokumentów ze sobą, jeśli więc chwilowo zapomniałeś prawa jazdy – nie musisz się obawiać finansowych konsekwencji. Policja wystawi Ci wówczas wezwanie do stawienia się (w ciągu 7 dni) na posterunku policji i okazania wszystkich brakujących dokumentów (w tym prawa jazdy, OC, zaświadczenia o przeglądzie technicznym). Jeśli kierowca nie stawi się przez 7 dni kalendarzowych, sprawa będzie skierowana do sądu.

Jeśli prowadzisz samochód nie posiadając do tego uprawnień, wówczas musisz liczyć się z poważną karą – w najkorzystniejszym wypadku finansową. Podczas kontroli drogowej nie tylko dostaniesz wysoki mandat (do kilkuset funtów), ale może dojść nawet do zatrzymania prawa jazdy.

Ciekawym zabiegiem stosowanym w Anglii jest to, że osoba bez prawa jazdy może prowadzić samochód, jeśli jeździ w towarzystwie osoby, która ukończyła 21 lat i wykupi odpowiednie ubezpieczenie „L”.

Brak prawa jazdy w Czechach

Za jazdę w Czechach bez uprawnień (czyli także jeśli danemu kierowcy zabrano wcześniej prawo jazdy) do kierowania danym pojazdem mechanicznym (samochodem, motocyklem itp.) w przypadku kontroli otrzymamy grzywnę i aż 7 punktów karnych. Warto w tym kontekście wiedzieć, że w przypadku osiągniecia 12 punktów karnych kierowcy wydawany jest roczny zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Czech.

Jeśli dana osoba nie może prowadzić pojazdów mechanicznych na terenie Czech (jest objęta zakazem), w przypadku kontroli będzie musiała zapłacić grzywnę w wysokości od 25 000 do 50 000 koron. Może dojść wówczas do zatrzymania pojazdu w poczet kary.

Musimy mieć świadomość, że powyżej opisane konsekwencje jazdy bez prawa jazdy (w sytuacji braku uprawnień) mogą być znacznie wyższe, jeśli spowodujemy wypadek.

Czy przed wyjazdem za granicę czytasz o obowiązujących tam przepisach drogowych?

OCENA
3.75
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =

Nie zawsze

~ krzysztof / 2015-02-02 23:48:11
oceń komentarz: (0) (0)

Nie zawsze

~ krzysztof / 2015-02-02 23:48:11
oceń komentarz: (0) (0)

witam mam pytanie czy jeżeli zabrali mi prawo jazdy w polsce na 3 miesiace , to jezeli zatrzymaja mnie w niemczech co grozi mi za brak dokumentów,???

~ Łuki / 2015-06-26 11:57:41
oceń komentarz: (10) (10)

Pewnie w ten czas skontaktuja sie z naszymi policjantami i zostanie ci przedłużone zabranie prawojazdy z 3 miesięcy na 6 miesięcy i kara grzywny

~ norbi222 / 2015-08-04 23:47:51
oceń komentarz: (4) (0)

Witam. Zostalo mi zabrane prawo jazdy za jazde w stanie nietrzezwosci. Jestem kierowca busa z plandeka jezdze po europie. Czy nie majac dokumentu czy moge do wyroku kontynuowac prace zwiazana z jazda samochodem? Z gory dziekuje za odpowiedz.

~ Diego / 2015-09-28 14:38:41
oceń komentarz: (7) (1)

Dramat ta wasza nie wiedza z jakich wy wsi jestescie

~ jacek / 2015-10-23 02:47:11
oceń komentarz: (1) (0)

Ale udziele odpowiedzi to tak na przyszlosc gdyby sie jeszcze jakis z choinki urwal i nie wiedzial na jakim swiecie zyje . Nie wolno jezdzic bez dokumentu w rece a juz szczegolnie u szwabow oni tylo czekaja zeby odholowac bryke na parking jaknie masz gotowki i kogos obo kto ma prawko . Czy juz sa w stanie sprawdzic czy w Polsce figoruje nasze prawko - tego nie wiem ale juz bym nie ryzyowal tak jak w 98 roku a za brak upr bylo nie tak dawno 500 euro mandatu i wiadomo ewentualne holowanie. SKONCZYLY SIE DOBRE CZASY i nastal RYGOR a jeszcze wiekszy nastal w Polsce bo u nas chca dawac 3000 zl to u szwabow taniej wyjdzie SKANDAL

~ jacek soplica Kalisz / 2015-10-23 03:00:22
oceń komentarz: (3) (2)

Witam. Moje pytanie jest odnosnie cosfnietych uprawnien na kat. b.. Wyszedl pojebany przepis, ze jak sa sofniete uprawniena na ktora kolwiek z kategorii, to nie mozna wydac dokumentu prawa jazdy z pozostalymi kategoriami. Wiec sprawa wyglada nastepujaco. Mam uprawniena na kat. C, C+E, ale nie moga wydac mi dokumentu. Moge jezdzic za granice ciezarowka bez wiekszych konsekwencji i ile trwalaby kontrol przez policje ?

~ Krystian / 2016-02-04 13:46:13
oceń komentarz: (0) (0)

witam mam pytanie mój mąż miał ostatnio kontrolę w Niemczech i okazalo się ze ma zakaz prowadzenia pojazdow od 2010 roku o czym nie wiedzial co teraz

~ zamyslona / 2016-02-22 21:53:36
oceń komentarz: (9) (10)

Jak się ma przypadek nie posiadania przy sobie PJ (ale posiadanie uprawnień) podczas kontroli w Czechach?

~ G / 2016-05-13 14:25:20
oceń komentarz: (14) (7)

Mam pytanie co grozi gdy nie posiadamy prawa jazdy bo zostało nam odebrane za wcześniejsze wykroczenia i nietrzeźwa jazde i ponownie zostało się zatrzymanym podczas jazdy ? Dotyczy to Anglii ..

~ Hania / 2017-01-17 13:20:53
oceń komentarz: (0) (0)

A co jeśli będę kierował samochodem w niemczech bo zabrali mi za prędkość 4 miesiące temu w Polsce i miesiąc temu miałem do odbioru ale nie chcieli rodzicom oddać tylko muszę osobiście wiec lezy w wydziale komunikacji do odbioru

~ Jacuś / 2018-07-25 00:31:07
oceń komentarz: (0) (0)