Co grozi za jazdę bez przeglądu technicznego?

Prawo    
ocena
Warto przestrzegać terminów badań technicznych pojazdu, żeby uniknąć dodatkowych kosztów i innych nieprzyjemności.

Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu (m.in. samochodu, ciągnika rolniczego, motoroweru) zobowiązany jest do przeprowadzania okresowych przeglądów technicznych. Potwierdzeniem dokonania przeglądu technicznego, a także sprawności pojazdu jest odpowiedni dokument.

Kiedy przeprowadza się badania techniczne?

Terminy, w jakich kierowcy zobowiązani są do przeprowadzania badań technicznych pojazdów, są uzależnione od wieku danego pojazdu. W przypadku nowych pojazdów właściciele mają aż 3 lata na badanie techniczne. Następne badanie musi odbyć przed upływem kolejnych dwóch lat, a kolejne już raz w roku. Coroczne badania muszą być więc przeprowadzane dla wszystkich samochodów mających więcej niż 5 lat.

W niektórych przypadkach badania techniczne muszą być wykonywane częściej, np. w przypadku posiadania samochodu z instalacją gazową.

Co grozi za brak aktualnych badań?

Jeśli dany samochód nie posiada aktualnych badań technicznych i zostanie zatrzymany przez kontrolę drogową, kierowcy grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i skierowanie pojazdu na obowiązkowe badanie techniczne. Terminem wykonania takiego badania jest 7 dni, ponieważ właśnie na taki okres policja wystawia pokwitowanie, jakie umożliwia prowadzenie pojazdu bez dowodu rejestracyjnego. Opcjonalną karą za jazdę bez aktualnych badań technicznych jest także mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Oprócz kary mandatu i zabrania dowodu rejestracyjnego brak aktualnych badań technicznych może wiązać się z problemami z uzyskaniem odszkodowania AC. Wiele firm ubezpieczeniowych w warunkach ubezpieczenia zamieszcza bowiem zapis dotyczący konieczności posiadania aktualnych badań w celu wypłaty odszkodowania. Jeśli dany samochód nie posiada odpowiednich badań, może być niesprawny, a przez to stanowić zagrożenie dla innych użytkowników dróg, jednocześnie zwiększając prawdopodobieństwo konieczności wypłaty odszkodowania.

Czy zawsze pilnujecie terminu badań technicznych pojazdu?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =