Co grozi za jazdę bez tablicy rejestracyjnej?

Prawo    
ocena
Jazda bez tablicy rejestracyjnej grozi mandatem. Jeśli straciliśmy tablicę, warto szybko postarać się o jej wtórnik.

Czasami na drogach możemy zobaczyć samochody, które zamiast zwykłej tablicy rejestracyjnej mają przyklejoną do samochodu kartkę papieru. Na niej mniej lub bardziej wyraźne napisany jest numer rejestracyjny. Wówczas zastanawiamy się, jaki sens ma wydawanie pieniędzy na zwykłą rejestrację, skoro niektórzy tę samą funkcję realizują za pomocą flamastra i kawałka papieru/ kartonu.

Podobnie w sytuacji, kiedy z jakiegoś powodu nasza rejestracja nie może być użyta (zgubiła się po drodze, została skradziona itp.), kusi nas takie wykorzystanie kartki papieru – numer rejestracyjny jest przecież nieźle widoczny, a to, myślimy, powinno wystarczyć. Niestety jednak zgodnie z polskim prawem kierowcy nie mogą stosować tablic rejestracyjnych z papieru czy kartonu. Za ich użycie grozi im mandat. 

Co zrobić, gdy nie mamy tablicy rejestracyjnej

Jeśli odkryjemy, że w naszym samochodzie brakuje tablicy (przedniej lub tylnej), powinniśmy zostawić pojazd na parkingu i wybrać się do wydziału komunikacji w urzędzie odpowiednim dla naszego miejsca zameldowania, gdzie składamy wniosek o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej. Wydanie wtórnika rejestracji może trwać kilka dni – przez ten czas nie powinniśmy prowadzić naszego samochodu.

Może się zdarzyć, że nasza tablica zostanie skradziona lub zagubiona w trakcie wyjazdu, kiedy nie mamy możliwości skierowania się do wydziału komunikacji, aby zgłosić kradzież. Wówczas musimy poprosić o pomoc znajomego lub członka rodziny, któremu wysyłamy odpowiednie upoważnienie do załatwienia kwestii wtórnika.

Mandat za brak tablicy

Stosowanie papierowej tablicy rejestracyjnej jest właściwie równoznaczne z jazdą samochodem bez tablicy – jeśli zatrzyma nas policja, grozi nam mandat w znacznej wysokości (najczęściej jest to kilkaset złotych). Jeżeli udowodnimy, że do kradzieży/ zagubienia tablicy doszło na chwilę przed zatrzymaniem przez kontrolę drogową, możemy liczyć tylko na pouczenie ze strony policji. 

Nie warto ukrywać zgubienia tablicy

Warto pamiętać o tym, że skradzione tablice rejestracyjne są często wykorzystywane przez przestępców. Jeśli więc skradziono nam tablicę, należy szybko zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji – wówczas nie tylko uchronimy się przed mandatem, ale także pokrzyżujemy szyki przestępcom.

Jeździliście kiedyś na papierowych tablicach?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =