Co grozi za kradzież danych osobowych?

Prawo    
ocena
Kradzież danych osobowych i ich wykorzystanie przeciwko drugiej osobie jest przestępstwem. W związku z możliwymi konsekwencjami polskie prawo przewiduje za ten czyn wysokie kary.

Kradzież danych osobowych jest jednym z tych przestępstw, które mogą mieć różnorodne postacie. Ich cechą wspólną jest jednak wykorzystanie cudzych danych osobowych definiowanych w polskiej Ustawie o ochronie danych osobowych (z dn. 29 sierpnia 1997 r.) jako wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej (art. 6.).

Jednym z przykładów kradzieży danych osobowych może być internetowa kradzież tożsamości, której przejawem jest np. wykorzystanie danych innej osoby do utworzenia konta na portalu społecznościowym lub też wykorzystanie danych bankowych innej osoby do kradzieży pieniędzy z jej konta.

Jeśli posługujemy się cudzymi danymi…

Karą za wykorzystywanie danych innej osoby (w tym jej wizerunku) i podszywanie się pod nią, mając na celu wyrządzenie jej szkody osobistej lub też majątkowej, jest pozbawienie wolności do 3 lat.

Powyższa kara może ulec znaczącemu zwiększeniu, jeśli osoba której danymi się posługujemy, w związku z prowadzonymi przez nas działaniami targnie się na swoje życie (np. ze względu na rozpowszechnianie o niej nieprawdziwych, obelżywych informacji). W takim przypadku możliwa kara dla sprawcy to pozbawienie wolności do 10 lat.

To już nie jest niewinna zabawa

Wykorzystywanie cudzych danych i podszywanie się pod kogoś w sieci może być dobrą zabawą, czasem wydaje się nawet śmiesznym żartem. Może mieć jednak także bardzo negatywne skutki dla osoby pokrzywdzonej, nawet jeśli w danej sytuacji nie doszło do strat majątkowych.

Należy pamiętać bowiem, że dane osobowe są bardzo wrażliwą kwestią, dlatego też należy troszczyć się o ich bezpieczeństwo, a także uszanować prawa do nich. Pamiętajmy, że za kradzież danych osobowych uznane będzie także wykorzystywanie danych, w których posiadanie weszliśmy całkowicie legalnie - jeśli tylko wykorzystamy legalnie zdobyte dane osobowe w celu skrzywdzenia drugiej osoby, popełniamy przestępstwo.

Czy spotkałeś się kiedyś z przestępstwem kradzieży danych osobowych? Co byś zrobił, gdyby ktoś ukradł Twoje dane i prowadził konto na portalu społecznościowym?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Właśnie ha jestem w takiej sutuacji bo Brad bez mojej zgody poza mawiał zeczy na moje całe dane i co teraz z tym będzie i jakie poniesie konsekfencje tego czynu

~ Mardzi / 2017-01-30 09:12:48
oceń komentarz: (0) (0)

Proszę o odpowiedź dziękuję

~ Mardzi / 2017-01-30 09:14:51
oceń komentarz: (0) (0)

kolezanka podszywala sie pod konto innej osoby. zamawiala paczki przez firme kurierska. paczka zaginela i zgloszono sie do wlasciciela. Wydalo sie ze to nie ona( inna osoba ) zamawiala paczke. Co teraz bedzie z moja kolezanka? nie ma tam zaleglosci z platnosciami. Tylko zalogowana byla na inna osobe

~ beatasxxx / 2017-10-03 18:03:20
oceń komentarz: (0) (0)

Jakie sa konsekwencje wziecia kredytu na kogos poslugujac sie jego.dowodem ( kradziez) ? Co sie dzieje dalej? Po ukaraniu winowajcy kredyt spada na niego czy na osobe z dowodu?

~ agga / 2017-11-24 22:14:23
oceń komentarz: (0) (0)