Co grozi za kradzież w Niemczech?

Prawo    
ocena
Kradzież w Niemczech podobnie jak w polskim prawie traktowana jest jako przestępstwo.

Najczęstsze przypadki, w których słyszy się o złodziejach z Polski w Niemczech, to te, w których kradzione są samochody. Faktem jest, że kradzież samochodów w Niemczech stała się swego rodzaju mitem, z którego niektórzy dowcipkują. Ale kradzieże dokonywane są również w innych okolicznościach (np. kradzież w sklepie).

Kodeks karny w Niemczech

Jeżeli jednak chodzi o przepisy prawa niemieckiego, kradzież podobnie jak w Polsce traktowana jest jako przestępstwo i reguluje ja § 242 StGB (czyli niemieckiego kodeksu karnego). Zgodnie z nim za zabranie cudzej ruchomej rzeczy z zamiarem jej przywłaszczenia grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do 5 lat. Warto wiedzieć, że samo usiłowanie kradzieży w Niemczech jest już karalne.

Warto tutaj nadmienić, że w przypadku niskiej wartości skradzionej rzeczy sąd zazwyczaj orzeka o karze pieniężnej. Dzieje się tak również wtedy, gdy oskarżony o kradzież działał sam, a nie w zorganizowanej grupie przestępczej.

Natomiast w przypadku gdy wartość skradzionej rzeczy jest wyższa, liczyć się trzeba z karą pozbawienia wolności. Jednak gdy oskarżony nie był wcześniej karany - zarówno w Polsce, jak i Niemczech - wówczas może liczyć na zawieszenie kary pozbawienia wolności.

Szczególne przypadki kradzieży

Jeżeli jednak kradzież określić można jako kradzież większej wagi, wówczas kara może być jeszcze wyższa. Takie przypadki określa § 243 StGB, który przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 10 lat. Taka kara będzie miała zastosowanie w przypadku kradzieży z włamaniem (np. do budynku, samochodu, sklepu), kradzieży rzeczy szczególnie zabezpieczonej, kradzieży z kościoła lub też w przypadku osoby, która z kradzieży uczyniła źródło stałego dochodu.

Środki zapobiegawcze

Warto również wiedzieć, że osoba złapana na kradzieży zostanie zatrzymana przez policję i natychmiast doprowadzona do sędziego, który wyda nakaz aresztowania. W przypadku obywateli innych krajów, sędziowie zazwyczaj stosują areszt śledczy w obawie przed ucieczką z Niemiec.

Czy wysokość kar za kradzież w Niemczech jest Waszym zdaniem wysoka? Czy w całej Unii Europejskiej powinny obowiązywać jednakowe kary za takie przestępstwa?

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

co grozi za kradziez ziemniakow z pola w Niemczech

~ ewa / 2016-05-27 09:28:45
oceń komentarz: (9) (6)

co gorzi za kradziez perfum dwóch sztuk oraz odziezy ze sklepu?i gdy złapali na goracym uczynku w sklepie nie po za nim?i co gdy w trakcie przeszukania dwoch osob okazuje sie ze jedna ma noz w saszetce zawieszonej przez bark zasunietej na zamek?z tego wszystkiego został zaliczony "dołek"24h i wypuszczenie na wolnosc,ale sprawa trafiła do sadu>prosze o jakies wskazówki

~ Borys / 2016-10-27 16:33:07
oceń komentarz: (35) (25)

Co grozi za kradzież w sklepie spożywczym na wysokość 22€ proszę o odpowiedź

~ andzia / 2017-05-08 12:30:09
oceń komentarz: (37) (22)

co grozi za kradziez karty bankomatowej i przywlaszczenie nie nalezacej sie mienia pienieznych takich jak socjal kindet geld eltegeld i nadplacone piniadze

~ Natalia / 2018-03-15 21:27:26
oceń komentarz: (0) (0)