Co grozi za kradzież z włamaniem?

Prawo    
ocena
Kradzież z włamaniem zawsze jest przestępstwem. Sprawcę czeka do 10 lat pozbawienia wolności.

Do kradzieży z włamaniem dochodzi w sytuacji, gdy przestępca - żeby ukraść dany przedmiot z pomieszczenia - musi najpierw pokonać pewne zabezpieczenia, np. drzwi prowadzące do mieszkania, kłódkę w piwnicy, zamek w samochodzie itp.

Włamanie dotyczy także sytuacji, w której nie doszło do fizycznego naruszenia zabezpieczeń, np. wyłamania drzwi. Jeśli na przykład włamywacz dostał się do sejfu, wpisując szyfr lub też jeśli przestępca korzysta z naszej karty bankomatowej z wykorzystaniem PIN-u (ten rodzaj przestępstwa jest – jak na kradzież z włamaniem – dość wyjątkowy), wówczas także mamy do czynienia z przestępstwem włamania.

Jeśli przestępca otworzy drzwi skradzionym wcześniej kluczem właściciela, wówczas również jest to włamanie!

Kara zawsze jak za przestępstwo

Włamanie jest tym rodzajem przestępstwa, w przypadku którego nie odgrywa roli wartość skradzionych przedmiotów – zawsze bowiem mamy do czynienia z przestępstwem, nigdy zaś z wykroczeniem. W związku z okolicznościami popełnienia kradzieży z włamaniem kara przewidziana w kodeksie karnym to pozbawienie wolności do 1 roku do 10 lat.

W przypadku włamań mniejszej rangi zasądzona kara może wynieść od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Recydywa kradzieży z włamaniem

Warto także wiedzieć, że jeśli przestępca został już skazany i odbył karę (przynajmniej 6-miesięczną), to jeśli w przeciągu pięciu od lat od wyjścia z więzienia świadomie popełni on kolejne przestępstwo, czeka go surowsza kara.

Słyszeliście o jakichś przypadkach włamania w najbliższym otoczeniu? A może ktoś się włamał np. do waszej piwnicy lub samochodu? Jak sprawa potoczyła się dalej?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =

Witam. Mam pytanie... Moj kolega przebywa w areszcie śledczym, poniewaz dopuscil sie dwoch kradziezy: kradziezy ciągnika i kradzieży w sklepie z włamaniem (nie działał sam lecz w grupie). Ile moze mu grozić za obydwie kradzieze? Jeśli ktoś wie to bardzo proszę o odpowiedz i dziękuję.

~ qwerty / 2015-11-13 21:44:10
oceń komentarz: (0) (4)