Co grozi za kupno, posiadanie kradzionego telefonu?

Prawo    
ocena
Starajmy się pokonać pokusę zakupu zbyt taniego (prawdopodobnie kradzionego) telefonu, ponieważ grozi nam za to kara.

Na rynku jest obecnie dostępnych bardzo wiele różnego rodzaju telefonów komórkowych – te najnowsze są nieraz bardzo drogie. Nic dziwnego więc, że wiele osób poszukuje tańszych odpowiedników np. w internecie, w którym łatwo można natknąć się na atrakcyjne oferty. Jednak jeśli zastanawiamy się nad kupnem „podejrzanie” taniego telefonu, odpowiedź może być tylko jedna – lepiej nie ryzykować, ponieważ telefon ten może pochodzi z kradzieży, a za to kodeks wykroczeń i kodeks karny przewidują karę.

Świadome kupno kradzionego telefonu

Jeśli świadomie kupimy telefon pochodzący z kradzieży skuszeni niezwykle niską ceną, wówczas popełniamy wykroczenie lub przestępstwo. Grozi nam w tej sytuacji kara uzależniona on wartości kupowanego przedmiotu:

1. W przypadku telefonu o wartości nie przekraczającej ¼ minimalnego wynagrodzenia w danym roku (czyli: mniej niż 420 zł - r. 2014), grozi nam kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

2. Jeśli wartość telefonu jest wyższa niż ¼ minimalnego wynagrodzenia, to kara również jest surowsza – w przypadkach mniejszej wagi (do których należy zakup jednego telefonu) grozi nam grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Jeśli waga przestępstwa jest większa, grozi nam kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

Gdy podejrzewamy, że coś jest nie tak…

Czasami może się zdarzyć, że – choć nie mamy pewności, że dany sprzęt pochodzi z kradzieży – czujemy, że coś jest nie tak. Cena jest za niska, oferta zbyt atrakcyjna… W innych sklepach takie modele telefonu są znacznie droższe… Jeśli wówczas kupimy telefon, a okaże się on przedmiotem pochodzącym z kradzieży, także popełniamy przestępstwo bądź wykroczenie:

1. Gdy kupiony telefon jest warty mniej niż ¼ minimalnego wynagrodzenia, kara, która nam grozi, to grzywna bądź nagana.
2. Jeśli wartość kupionego telefonu jest wyższa niż ¼ minimalnego wynagrodzenia, wówczas grozi nam kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet kara pozbawienia wolności do dwóch lat. W wypadku znacznej wartosci kupionego telefonu (lub ich większej liczby) kara może wynosić nawet od 3 miesięcy pozbawienia wolności do 5 lat.

Należy jednak podkreślić, że wysokość orzeczonej przez sąd kary jest zawsze uzależniona od okoliczności przestępstwa, sytuacji materialnej sprawcy, a także wartości kupionego przedmiotu pochodzącego z kradzieży.

Czy kupilibyście dobry telefon przez internet w bardzo atrakcyjnej cenie, mimo wątpliwości co do źródła jego pochodzenia?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =