Prawo Co grozi za nielegalne kopiowanie?

Co grozi za nielegalne kopiowanie?

-

Jest to zbiorcza nazwa różnorakich czynów związanych z komputerem, ale nie tylko. Sprawstwem będzie tutaj kopiowanie oprogramowania, ale także filmów, muzyki lub książek. Coraz bardziej powszechne audiobooki są teraz często obecne na dyskach komputerowych i niewiele z nich zostało nabytych legalnie. Piractwem będzie także używanie nielegalnie zdobytych plików (popularne sieci P2P – mające tysiące użytkowników)

Regulacja odpowiedzialności za tego typu działania jest bardzo skomplikowana. Podlega aż dwóm reżimom prawnym. Na dodatek są to skrajne systemy prawa cywilnego i karnego. Pierwszym i podstawowym będzie regulacja ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Art. 116.
1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści
majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1. stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

To bardzo wysokie zagrożenie karne nie zawiera w sobie dodatkowej „kary”, jaka przewidziana jest za czyny niedozwolone, zgodnie z kodeksem cywilnym. Każdy autor, którego prawa zostały naruszone może żądać odszkodowania na zasadach ogólnych (to trzykrotna wartość produktu oraz możliwość zasądzenia konkretnej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny).

Druga regulacja to art. 278. kodeksu karnego dotyczący kradzieży.

Art. 278. § 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Wpisane zostało tu przestępstwo kradzieży programu komputerowego. Nie dotyczy to tylko oprogramowania komputerowego, ale wszelkich dzieł literackich i naukowych, które mogą być przenoszone na nośnikach danych. Umieszczenie piractwa komputerowego w przepisach dotyczących pospolitej kradzieży świadczy o doniosłości i potrzebie ochrony prawa autorskiego.

Jak oceniacie przepisy dotyczące tej kwestii? Czy takie prawo jest sprawiedliwe?

Joanna Kurylonek

Joanna Kurylonek - ukończyła studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w prawie cywilnym (w tym kodeks rodzinny i opiekuńczy z najnowszymi jego zmianami), prawie administracyjnym i prawie pracy. Uczestniczyła w tworzeniu umów dla PKN Orlen, firmy Zielona Budka i Kompanii Piwowarskiej S.A. Podpisywała umowy z kontrahentami z Emiratów Arabskich i Australii. Wygrywała sprawy prowadzone przeciwko ZUS-owi oraz ENION S. A. Jest również informatykiem programistą.

Nasz specjalista o sobie:

Jako prawnik przyzwyczajony do ciągłej walki, jestem osobą wytrwałą i cierpliwą. Na szczęście pozostałam pogodnym człowiekiem. Poza salą sądową, czas spędzam czytając książki, najczęściej literaturę fantasy. Interesuję się psychologią i piszę wiersze, co pozwala mi się wyciszyć i oderwać od rzeczywistości. Kocham podróżować omijając turystyczne szlaki. Trafiam na ciekawych i życzliwych mi ludzi, z którymi kontakt bardzo sobie cenię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie atrakcje na Dzień Dziecka? Pomysły

Rodzice powinni już kilka dni wcześniej zastanowić się, w jaki sposób spędzą ze swoją pociechą ten wyjątkowy dzień. Można zaplanować wiele atrakcji, które sprawią iż będzie to dla dziecka niezapomniany czas. Oto przykładowe możliwości.

Jak zapinać marynarkę?

Zapinanie marynarki zależy od etykiety, nakazującej, kiedy guziki powinny być rozpięte lub zostać zapięte. Znaczenie ma również krój górnej części garnituru, to znaczy, czy marynarka jest jednorzędowa czy dwurzędowa.

Zobacz też

Leczenie depresji hipnozą – opinie, czy jest możliwe?

W typowych epizodach depresyjnych, zarówno w ciężkich, umiarkowanych czy łagodnych, odczuwa się cierpienie z powodu długotrwałego obniżenia nastroju, niezależnego od bieżących wydarzeń. W stanie depresji spada także poziom energii, a odczuwanie przyjemności płynącej z aktywności życiowej znacząco się zmniejsza. Zmniejsza się także zdolność koncentracji, a uczucie zmęczenia towarzyszy wykonywaniu nawet najprostszych czynności. Objawem depresji jest też nadmierna potrzeba snu, albo jest ona bardzo zaniżona. Osoba cierpiąca na depresję ma niskie mniemanie o sobie, czuje się bezwartościowa, dopada ją przesadne lub nieadekwatne poczucie winy.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: