Co grozi za niewyrejestrowanie samochodu po sprzedaży?

Prawo    
ocena
Sprzedając samochód musimy pamiętać o ciążącym na nas obowiązku zawiadomienia o tym starosty.

Zakup samochodu wiąże się w wieloma obowiązkami, które nowy właściciel musi wypełnić. Niewielu sprzedających jednak wie, że i na nich ciążą pewne obowiązki. Zgodnie z art. 78 § 2 Prawa o ruchu drogowym właściciel samochodu, który został sprzedany, jest zobowiązany w terminie 30 dni od dnia sprzedaży poinformować starostę (lub prezydenta miasta na prawach powiatu) o zbyciu pojazdu. Niedopełnienie tego obowiązku nie spowoduje żadnych konsekwencji prawnych, jednak dla swojego świętego spokoju lepiej jest to uczynić.

Zero konsekwencji? Nie do końca…

Zdarzają się sytuacje – na szczęście nie za często – że nowy właściciel naszego samochodu zapomni go zarejestrować, a na domiar złego popełni jakieś wykroczenie lub przestępstwo przy użyciu właśnie tego samochodu, np. ukradnie paliwo na stacji benzynowej lub potrąci osobę i do tego ucieknie z miejsca wypadku. W takiej sytuacji policja nie zgłosi się do osoby, która rzeczywiście tego dokonała, bo skąd będzie wiedzieć że to akurat ta osoba? Przecież nie zarejestrowała samochodu na siebie. A skoro my też nie zgłosiliśmy sprzedaży w urzędzie, to policja przyjdzie prosto do nas.

Lepiej więc unikać takich sytuacji i dopełnić wszystkich obowiązków od razu.

A co z ubezpieczeniem?

Dbając o swój interes, po sprzedaży samochodu powinniśmy również poinformować naszego ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu, żeby nie odnawiał z automatu umowy OC przy okazji kolejnego okresu ubezpieczenia.

Jak zgłosić sprzedaż?

Najprościej jest pójść osobiście do naszego urzędu z wypełnionym formularzem oraz kopią umowy kupna-sprzedaży, albo dokumentem potwierdzającym otrzymanie pieniędzy od kupującego, np. wyciągiem z konta. Możliwe jest również wysłanie powyższych dokumentów pocztą bądź wysłanie do urzędu pełnomocnika, który załatwi sprawę w naszym imieniu. Warto jednak pamiętać, że o ile wszystko, co załatwiamy sami, jest bezpłatne, to jeśli działamy poprzez pełnomocnika, trzeba zapłacić 17 zł. W przypadku poprawności wszystkich dokumentów sprawa załatwiana jest od ręki.

Zawsze pamiętaliście o zgłoszeniu sprzedaży samochodu w Waszym urzędzie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =