Co grozi za podszywanie się pod policjanta, funkcjonariusza publicznego?

Prawo    
ocena
Podszywanie się pod funkcjonariusza publicznego jest przestępstwem przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego.

W mediach często słyszy się różne historie o zatrzymaniu lub skazaniu osoby za podszywanie się pod policjanta lub np. funkcjonariusza ABW. Na wstępie należałoby określić, kim dokładnie jest ten funkcjonariusz publiczny. Zgodnie z art. 15 Kodeksu karnego funkcjonariuszem publicznym jest m.in. Prezydent RP, poseł, senator, radny, sędzia, pracownika administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego (np. policjant) czy też osoba pełniąca czynna służbę wojskową.   

Kara za podszywanie się pod funkcjonariusza

Należy wiedzieć, że za podszywanie się pod funkcjonariusza publicznego (tzn. wykonując czynności związane z jego funkcją) poprzez podawanie się za niego lub wyzyskując błędne przeświadczenie innej osoby, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku (art. 227 kk).

Warto mieć na uwadze, że podszywanie się pod np. policjanta często idzie w parze z posługiwaniem się fałszywymi dokumentami, takimi jak legitymacja służbowa. Polskie prawo jasno określa, że za posługiwanie się podrobionym dokumentem jako autentycznym grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (art. 270 kk). W związku z powyższym - łącznie można otrzymać karę pozbawienia wolności nawet do 6 lat.   

Jestem policjantem, ale legitymacji nie pokażę

Należy jednak pamiętać, że policjant, który przystępuje do czynności służbowych (np. zatrzymuje nas do kontroli drogowej lub po prostu nas legitymuje) ma obowiązek podać swój stopień, imię oraz nazwisko. Natomiast gdy policjant jest w cywilu, oprócz podania powyższych danych, zobowiązany jest także do pokazania swojej legitymacji służbowej.

Gdy więc spotka nas sytuacja, w której wysoce podejrzane wyda nam się, że osoba legitymująca się odznaką policyjną lub inną legitymacją funkcjonariusza publicznego, faktycznie jest tym, za kogo się podaje, najlepiej od razu zawiadomić policję o swoich podejrzeniach. Podobnie w sytuacji, gdy rzekomy funkcjonariusz nie chce nam wcale okazać swojej legitymacji.

Czy zdarzyła się Wam sytuacja, w której ktoś podszywał się pod policjanta lub innego funkcjonariusza?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Tak. Pan Paweł Zaremba. Łącznie z podawaniem sie za profesorów

~ Owca / 2015-11-01 23:20:06
oceń komentarz: (0) (0)

Tak moj film "lewy policjant" z panem z passata b6 jest na youtube mozna sobie zobaczyc zglaszamy sprawe dalej. Zle trafił jak chcial sie zabawić

~ Dominik / 2016-09-07 11:55:12
oceń komentarz: (0) (0)

Trafilam na goscia,ktory podawal sie najpierw za pracownika Komendy Wojewodzkiej Policji a gdy policje o tym poinformowalam zaczal twierdzic, ze tam jest tylko zarejestrowany ale jest za to pracownikiem ABW. Otworzyl tez portwel i cos mi z daleka pokazywal, twierdzac, ze to legitymacja ABW. Wyslalam do ABW nagranie na ktorym slychac jak to do mnie mowi i grozi mi. W odpowiedzi otrzymalam info. ze nie jest on ani pracownikiem policji ani ABW ale czy pociagnal go do odpowiedzialnosci nie napisali.

~ lola / 2016-12-16 19:37:54
oceń komentarz: (1) (0)