Co grozi za porzucenie psa, kota?

Prawo    
ocena
Porzucenie psa lub kota jest formą znęcania się nad zwierzęciem, za którą grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Okres letnich miesięcy to czas wzmożonych informacji w mediach o porzuconych zwierzętach wywożonych do lasów, wyrzucanych z samochodów czy pozostawianych samym sobie przywiązanych np. do drzew. Często ludzie nie zważając na konsekwencje i własne ograniczenia kupują zwierzęta np. jako prezent lub zabierają je ze schroniska. Jednak gdy zwierzak się znudzi lub krzyżuje plany wakacyjnych wyjazdów, bo nie ma się nim kto zaopiekować, wtedy - niestety -  często osoby takie decydują się na bardzo brutalną formę porzucenia zwierzęcia.

Surowsze kary za znęcanie się nad zwierzętami

Wraz z nowelizacją Ustawy o ochronie praw zwierząt z 2012 r. pojawiły się nie tylko nowe obowiązki właścicieli czworonogów, ale także surowsze kary za znęcanie się nad zwierzętami. Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 11 porzucenie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest znęcaniem się nad zwierzęciem, które jest surowo zabronione.

Osoba znęcająca się nad zwierzęciem, m.in. w formie porzucenia go, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 (art. 35). Jeżeli natomiast sprawca porzucenia kota lub psa działa z szczególnym okrucieństwem, kara pozbawienia wolności może wzrosnąć do lat 3.

Dodatkowo sąd ma prawo orzec wobec osoby skazanej za powyższe przestępstwo zakaz posiadania zwierzęcia do lat 10, a także nawiązkę w wysokości od 500 zł do 100 000 zł (która zostanie przekazana na cel związany z ochroną zwierząt). 

Trochę statystyki…

Policyjne statystyki pokazują, że niestety z roku na rok przybywa wszczętych postępowań za znęcanie się nad zwierzętami. W 2010 roku liczba postępowań wyniosła 1754, a w 2012 to już liczba 2170 postępowań.

Porzucenie to nie jedyne rozwiązanie

Warto jednak nadmienić, że porzucenie zwierzęcia nie jest jedyną opcją, nawet dla osób, które nie mają rodziny, u której mogłyby zostawić zwierzaka w czasie swojego urlopu. Coraz bardziej popularne stają się hotele dla zwierząt, gdzie za opłatą (ok 30 zł/dzień za psa i ok. 20 zł/dzień za kota) można zostawić swojego pupila; z całą pewnością, że zostanie porządnie nakarmiony i żadna krzywda mu się nie stanie.

Jeszcze inną opcją jest poszukanie np. przez Internet osób (a jest ich całkiem sporo), które oferują swoje usługi opieki nad zwierzęciem. W tym przypadku stawki można negocjować.

Warto również wiedzieć, ze gdy jesteśmy świadkiem porzucenia zwierzęcia, powinniśmy zawiadomić od razu policję. A najlepiej gdybyśmy byli w stanie podać jak najwięcej szczegółów dot. sprawcy, jak np. tablice rejestracyjne pojazdu, kolor i markę samochodu itp. W żadnym wypadku nie powinniśmy być bierni wobec takich zachowań.

Zdarzyło się Wam kiedyś znaleźć porzuconego psa lub kota? Jak zareagowaliście?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =

A jeszcze w dodatku taki pies potrafi wejść innym ludziom w szkode

~ Jarek / 2016-06-25 02:48:49
oceń komentarz: (0) (3)

u nas bardzo czesto ktos podrzuca :( to straszne, ostanio dwa malenstwa odwiozlam do schroniska, sama mam na podworku 3 male i dwie duze kocice ktore dokarmiam i sasiedzi zaczynaja sie czepiac ze kociarnia, co zlego w tym ze pomagam bezdomnym zwierzakom?? :( jak tylko im cos zrobia dzwonie na policje

~ Dzola / 2016-09-08 13:18:36
oceń komentarz: (3) (0)