Co grozi za posiadanie, handel sterydami?

Prawo    
ocena
Pozamedyczny handel sterydami jest zabroniony. Handlarzowi grozi kara aż do 12 lat pozbawienia wolności.

Sterydy to substancje stosowane w medycynie – ze względu na szeroki zakres działania mogą być stosowane w leczeniu różnych chorób. Na czarnym rynku dużą popularnością cieszy się jednak ich specjalna grupa, tzw. sterydy anaboliczne, których działanie polega na przyspieszeniu dzielenia się komórek, a tym samym na szybszym przyroście masy mięśniowej. Popyt na takie sterydy (choć ich stosowanie jest zabronione) istnieje zarówno ze strony części sportowców, jak i ze strony mężczyzn, którzy dbają o swój wygląd na siłowni.

Handel sterydami sprzeczny z prawem

Pozamedyczny handel sterydami jest oczywiście działaniem sprzecznym z prawem – mówi o tym Ustawa Prawo farmaceutyczne z 6 września 2001 r. Zgodnie z nią osoba, która wprowadza je do obrotu (także przechowuje w celu rozpoczęcia handlu), a jednocześnie nie posiada odpowiedniego pozwolenia, jest zagrożona karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Podobna kara dotyczy także sytuacji, gdy dana osoba handluje lekami niedopuszczonymi do obrotu na terenie Polski.

Handel sterydami w kodeksie karnym

Znacznie większe kłopoty ma sprzedający w sytuacji, gdy przedmiotem handlu są substancje farmakologiczne zabronione w Polsce. Wówczas handel takimi substancjami jest równoznaczny ze sprowadzaniem niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia innych osób. Sprawcy grozi wówczas kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Kara ta może wzrosnąć, jeśli następstwem korzystania ze sterydów, jakimi handlowała dana osoba, jest śmierć klienta. Wówczas sprawca podlega karze pozbawienia wolności do 12 lat.

Posiadanie sterydów

Zgodnie z polskim prawem posiadanie sterydów na własny użytek nie jest karalne, natomiast karę poniesie sprawca, który sterydy posiada w celu ich sprzedaży. W praktyce wygląda to jednak tak, że decyduje ilość leków – sprawca raczej nie będzie w stanie udowodnić, że kilkaset (lub kilka tysięcy) tabletek przetrzymuje w domu tylko na własny użytek.

Czy spotkałeś się z propozycją kupna sterydów anabolicznych w szkole/na siłowni?

OCENA
4.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =