Co grozi za posiadanie kastetu?

Prawo    
ocena
Noszenie kastetu bez uprawnień (nawet w celu samoobrony) jest czynem nielegalnym, zagrożonym karą.

Żyjemy w takich czasach, że telewizja, internet i prasa dostarczają nam niemal nieustannie informacji dotyczących otaczającej nas przemocy – nic dziwnego więc, że wiele osób, szczególnie w dużych miastach, obawia się o własne bezpieczeństwo.

Lęk o własne bezpieczeństwo może być tak silny (choć nie zawsze w pełni uzasadniony), że starsze osoby często wolą pozostać w domach niż wybrać się na spacer. Sytuacja taka rzadziej dotyczy młodszych, ale zależy to oczywiście od okoliczności, miejsca i danej osoby. Istnieją bowiem przypadki, gdy młodzi ludzie na co dzień noszą ze sobą przedmioty, które mają służyć ewentualnej samoobronie. Do przedmiotów takich należą m.in. scyzoryk czy kastet. 

Noszenie kastetu jest nielegalne

Jeśli i my ufamy w swoje możliwości samoobrony przy użyciu kastetu i nosimy go na co dzień przy sobie (dotyczy to także innych rodzajów broni), musimy mieć świadomość, że działamy niezgodnie z prawem. Nie chodzi tutaj o fakt, że używamy kastetu przeciwko innym ludziom – nawet jeśli nosimy go w celu samoobrony, samo posiadanie kastetu bez posiadania odpowiedniego zezwolenia jest nielegalne.

Zgodnie z Ustawą o broni i amunicji, aby posiadać kastet, potrzebne jest bowiem zezwolenie wydawane przez komendanta powiatowego policji. W odmiennym przypadku grozi nam kara grzywny lub aresztu.

Bójka przy użyciu kastetu

Należy podkreślić także, że jeśli podczas (nawet przypadkowej) bójki użyjemy kastetu (także broni palnej, noża itp.), jest to okoliczność, która wyraźnie wpływa na podwyższenie kary. Zgodnie z art. 159 kodeksu karnego sprawcy grozi wówczas kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Czy uważacie, że zakaz noszenia kastetu nawet w celu samoobrony jest przesadzony?

OCENA
3.57
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =

TAK!

~ PanS / 2015-06-12 23:52:07
oceń komentarz: (6) (0)

prawo w tym kraju jest żałosne śmieć cię napada a ty polóż się i daj sie skopać na śmierć a gdzie samoobrona kurwa

~ kris / 2015-06-19 22:55:28
oceń komentarz: (22) (1)

dokładnie, jak ktoś włamie się do twojego domu i skaleczy się, to jeszcze pozwie o odszkodowanie. a jak napadną na ulicy to oddać wszystko i podziękować, że bez bicia. W pojebanej Polsce nie wolno się bronić. za gwałty rok może dwa, w zawiasach. pijani kierowcy na wolności. jak człowiek pomógł napadniętej kalece, to poszedł siedzieć. wracając do tematu, to jaki powód podać w podaniu o zgodę na posiadanie kastetu?

~ karamba / 2015-08-15 20:43:39
oceń komentarz: (8) (0)

Kastetu nie można mieć ale za to broń można. Tylko po prostu trzeba zrobić odpowiednie zezwolenia i będzie można chodzić z naładowanym pistoletem i używać do samo obrony.

~ ccc / 2015-09-14 21:02:10
oceń komentarz: (2) (1)

To ostra przesada, zrozumiały jest zakaz proni palnej czy noża, ale kastet sam w sobie nie jest groźny, trzeba się umieć bić żeby go używać, więc to tylko powiększa obrażenia zadane drugiej osobie, ale to samo by wyszło jak by ktoś wzioł kamień w ręke -,-

~ Anonim / 2015-11-03 21:03:23
oceń komentarz: (4) (0)

Tak,jest przesądzony.Powinno być tak że nosić sobie możesz a kara powinna być tylko za użycie.

~ Anonim / 2015-11-24 22:12:01
oceń komentarz: (3) (2)