Co grozi za posiadanie marihuany?

Prawo    
ocena
Posiadanie narkotyków (w tym marihuany) jest w Polsce nielegalne - grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 3.

Posiadanie i handlowanie narkotykami w Polsce jest nielegalne. Wynika to z faktu, że środki te powodują szybkie i silne uzależnienie, które często przynosi bardzo negatywne skutki społeczne oraz zdrowotne.

Do szczególnie popularnych narkotyków należy marihuana. Mimo zagrożenia związanego z jej paleniem wiele młodych osób decyduje się ją wypróbować, chcąc zakosztować „niezwykłych” wrażeń. Zawsze trzeba mieć jednak świadomość konsekwencji podejmowanych działań: z jednej strony tych, które dotyczą naszego zdrowia, a z drugiej strony – skutków prawnych.

Kara za posiadanie

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie narkotyków jest karane (art. 62) pozbawieniem wolności do lat 3. W sytuacji, gdy sprawca jest w posiadaniu znacznej ilości środków odurzających (wskazuje to na możliwość rozpowszechniania, handlowania narkotykami), kara jest wyraźnie wyższa - to pozbawienie wolności od 1 roku do 10 lat.

Posiadanie niewielkiej ilości narkotyku

Jeśli sprawca posiada niewielką ilość narkotyku, możliwą karą jest grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Możliwe jest także – jeśli niewielka ilość narkotyku była przeznaczona na własny użytek (lub zbyt mała, by odurzyć użytkownika) – umorzenie postępowania. Możliwość taka jest silnie związana z okolicznościami czynu, a także z bardzo ograniczoną szkodliwością społeczną.

W polskim prawodawstwie można zauważyć pewną ewolucję podejścia do kwestii posiadania narkotyków. Przez pewien czas posiadanie było bardzo surowo karane, jednak przeważyły opinie, zgodnie z którymi nie rozwiązuje to problemu handlu narkotykami, gdyż w ten sposób karze się przede wszystkim młodych ludzi, którzy być może popełnili błąd jednorazowo próbując marihuany. Zrezygnowano więc z karania posiadaczy narkotyków na własny użytek, a skupiono się na karaniu sprzedawców i producentów.

Czy znacie kogoś kto został złapany za posiadanie marihuany? Co się wówczas stało?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =