Co grozi za posiadanie narkotyków w Polsce nieletniemu, osobie pełnoletniej?

Prawo    
ocena
Polskie prawo zabrania posiadania narkotyków - kary różnią się jednak w przypadku osób dorosłych i nieletnich sprawców.

Narkotyki to silnie uzależniające substancje, których zażywanie niesie bardzo negatywne skutki dla zdrowia (także psychicznego) oraz relacji społecznych. W związku z tym ich posiadanie jest w Polsce zakazane, choć wymiar kary różni się zależnie od okoliczności (dużą wagę odgrywa ilośc posiadanych substancji).

Posiadanie narkotyków przez osobę dorosłą

Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r. za posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Wysokość zasądzonej kary zależy jednak od okoliczności i ilości posiadanych narkotyków – jeśli ich ilość wskazuje na zamiar sprzedaży, kara może wynieść nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Posiadanie narkotyków na własny użytek

W przypadku posiadania niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek osobie dorosłej grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienie wolności do 1 roku, choć często zdarza się także, że postępowania są umarzane.

Gdy posiadaczem narkotyków jest osoba nieletnia

Inaczej wygląda sytuacja, gdy posiadaczem narkotyków jest nieletni (poniżej 17 roku życia). Odpowie on za popełniony czyn przed Sądem Rodzinnym – nieletniemu grozi wymierzenie środków wychowawczych zawartych w Ustawie o postępowaniu w sprawie nieletnich. Nieletniemu może zostać wymierzony środek karny np. w postaci nadzoru kuratorskiego, ale także umieszczenie w ośrodku wychowawczym albo w zakładzie poprawczym. 

Wysokość kary wymierzonej nieletniemu jest uzależniona od okoliczności (np. powtarzalności czynu). 

Czy ktoś z Twojego otoczenia został ukarany za posiadanie narkotyków? Jaka to była kara?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =