Co grozi za pozostawienie dziecka bez opieki?

Prawo    
ocena
Pozostawienie dziecka bez opieki jest wykroczeniem, za które może grozić kara grzywny lub nagany. Ale jeżeli dziecku stanie się krzywda, konsekwencje będą zdecydowanie wyższe.

Media bardzo często informują o dzieciach błąkających się samotnie po ulicach, podczas gdy ich rodzice leżą w domu pijani albo o dzieciach - najczęściej śpiących - zostawionych tylko "na chwilkę" w domu, podczas gdy mama poszła zrobić zakupy. Czy aby na pewno druga z tych sytuacji powinna być bardziej akceptowalna? A co jeżeli dziecko w między czasie obudzi się i będzie próbowało wydostać się z łóżeczka? Albo tak zgłodnieje, że będzie szukało pożywienia gdziekolwiek, a zwłaszcza tam, gdzie mama zabrania zazwyczaj zaglądać?

Dziecko śpi - wyskoczę na chwilkę do sklepu

Przepisy prawa mówią jasno, że osoba, która mając obowiązek opieki lub nadzoru nad dzieckiem do lat 7 albo też nad inną osobą, która jest niezdolna rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, a dopuściła do ich przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia, podlega karze grzywny lub nagany (art. 106 Kodeksu wykroczeń).

Mandat w wysokości do 5 000 zł może nałożyć policja lub straż gminna nie tylko na rodziców, ale też na opiekunów (ze względu na orzeczenie sądu), na nauczyciela, przewodnika (jeżeli dziecko pojechało na wycieczkę), a nawet na sąsiadkę czy znajomą, gdy dziecko pozostawiliśmy pod jej opieką.

Powyższa kara może oczywiście zostać nałożona również w sytuacji, kiedy nic złego dziecku się nie stanie, a tylko ktoś zawiadomi funkcjonariuszy, że widzi dziecko pozostawione samo bez opieki.

Pozostawienie dziecka to też przestępstwo

Inaczej sprawa wygląda, kiedy dziecku zagraża faktyczne niebezpieczeństwo, jak np. pozostawienie dziecka w samochodzie w mroźny lub upalny dzień albo przytoczony wcześniej przykład pijanych rodziców, zupełnie niezdolnych do opieki nad swoimi pociechami.

Na taką okoliczność prawo przewiduje zdecydowanie poważniejsze kary. Zgodnie z art. 160 § 2 Kodeksu karnego: jeżeli na sprawcy, który naraził człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, dodatkowo ciąży obowiązek opieki nad tą osobą, podlega on karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W przypadku gdy sprawcą są rodzice, należy liczyć się także z prawdopodobieństwem umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej. Podobnie jak przy wykroczeniu - osobami odpowiedzialnymi mogą być też opiekunowie, nauczyciele, wychowawcy, którym powierzamy nasze dziecko pod opiekę.

Czy widzieliście kiedyś sytuację, w której dziecko pozostawione bez opieki zrobiło sobie krzywdę? A może sami zareagowaliście, że dziecko pozbawione jest opieki?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =